Krása z nití pletená
13. september 2023

Unikátne, krehké diela, ktoré očaria malých i veľkých návštevníkov – také sú predmety výstavy s názvom Krása z nití pletená v Kultúrnom dome Kynek na Trnavskej ulici v Nitre. Pripravili ju členky Klubu paličkovanej čipky v Nitre pod vedením Dariny Čavčíkovej a pozrieť si ju je možné v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva v Nitre do 15. septembra od 13. do 18. hodiny.

Vernisáž výstavy sa uskutočnila 11. septembra a svojou návštevou ju poctili viacerí hostia, predsedníčka Slovenského zväzu telesne postihnutých (SZŤP) Monika Vráblová, riaditeľka SZŤP Oľga Bohuslavová, poslanec nitrianskeho mestského zastupiteľstva Ladislav Turba či etnografka Veronika Géciová, ktorá vydala viacero publikácií venujúcich sa tradičnej paličkovanej čipke.

Súčasťou výstavy je aj tradičný nitriansky vzor, ozdoby na stromček, paličkovaný betlehem, ale aj staršie dochované diela (výzdoba kútnej plachty a podobne) a tiež workshopy, na ktorých sa prezentuje proces tvorenia. 

„Autorky nadšene vysvetlia genézu pôvodu paličkovanej čipky na Slovensku, zložitú techniku tvorby a o to väčšiu radosť, keď sa vzácne jemné dielo podarí,“ priblížili organizátori. Podľa nich vzhľadom na to, že paličkovaná čipka sa tvorí dosť zložito, jej pokračovateliek ubúda. „Radi by sme preto spoločne nadchli ďalšie generácie v duchu v duchu podtitulu Dedičstvo ži (Living heritage) pre pokračovanie v tejto tradícii. Nech sa uchová a podáva ďalším tradičná technika, ktorej kúzelné výtvory zdobia odevy už celé generácie na Slovensku,“ uviedla Elena Klenková z Odboru kultúry Mestského úradu v Nitre.

Výstavu dopĺňa „Večne živá krása práce ľudských rúk“ – diela tvorené rôznou výtvarnou a inou technikou členov Zväzu telesne postihnutých v Nitre a zbierka retro predmetov, pripomínajúcich vybavenie našich domácností v minulých storočiach. 

-jk-
foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Nitrianska hudobná jeseň ponúkne sedem koncertov…
19. september 2023
Najstaršia obyvateľka Nitry oslávila 105 rokov
18. september 2023
Biela pastelka aj v našich uliciach    
18. september 2023
Okolo Slovenska: Do Nitry mieri svetová cyklistika
13. september 2023