Konferencia o ďalšom urbanistickom smerovaní Nitry
6. február 2019
Mesto pozýva verejnosť na konferenciu ohľadne pozície hlavného architekta v Nitre, ktorá bude 14. februára v Synagóge

Architekt

Cieľom konferencie je zadefinovanie predpokladov správneho fungovania hlavného architekta a následne vypísania výberového konania.  Pripravené sú tiež prezentácie renomovaných odborníkov k témam zvyšovania kvality urbanizmu a verejného priestoru formou architektonických súťaží, riadeného rozvoja lokalít, či územných štúdií, ktoré by mal zastrešovať práve hlavný architekt.  Ten v Nitre ale momentálne chýba. 

Túto skutočnosť potvrdil i poslanec Peter Mezei, ktorý je predsedom komisie pre územné plánovanie, architektúru, verejný priestor a investičnú činnosť: „Dôvodom organizovania konferencie je dlhodobo neobsadená pozícia hlavného architekta mesta Nitry. Vzhľadom na dôležitosť tejto funkcie a rôzne modely fungovania hlavného architekta považujeme za vhodné vypočuť si skúsenosti hlavných architektov aj z iných miest – a získať tak podklad ku kvalitnému nastaveniu výberového konania na pozíciu hlavného architekta a fungovania jeho tímu.

Čo sa týka ďalšieho programu konferencie, s príspevkom vystúpi Peter Gero, ktorý poukáže na hlavné prínosy práce architekta v  Hamburgu, kde pôsobil 12 rokov ako riaditeľ plánovania a výstavby centrálnych štvrtí. Historický vývoj pôsobenia hlavného architekta v Nitre predstaví Vladimír Libant.  Prezentovaný bude aj aktuálny stav útvaru hlavného architekta s tým, že navrhnuté budú vylepšenia jeho činnosti.  

Pripravené sú aj ďalšie zaujímavé príspevky a tiež panelová diskusia, ktorá sa zameria na kompetencie hlavných architektov, problémy, výhody a nevýhody v jednotlivých mestách a implementáciu správneho nastavenia v Nitre.   

 

Andrej Jančovič


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022