Koncerty, prehliadky, ale aj grilovačku ponúkne Noc kostolov
13. máj 2019
Noc kostolov oznámia zvony všetkých chrámov v Nitre desať minút pred 18. hodinou

Noc kostolov oznámia zvony všetkých chrámov v Nitre desať minút pred 18. hodinou.  


Kostoly a modlitebne, priestory kláštorov, kláštorné dvory, krypty a ďalšie priestory v Nitre, bežne pre verejnosť neprístupné, môžu záujemcovia navštíviť počas Noci kostolov. Podujatie sa uskutoční v piatok 24. mája.

Projekt chce prezentovať nielen vzácne budovy, interiéry, sochy a obrazy kostolov, ale aj iné kultúrne dimenzie kresťanstva, ktoré majú celospoločenský dosah. Návštevníci budú mať možnosť stretnúť sa v jedenástich chrámoch s náboženstvom prostredníctvom rozhovoru, hudby, umenia či zážitku.

Noc kostolov oznámia zvony vo vežiach nitrianskych chrámov, ktoré sa rozozvučia od 17.50 h do 18.00 h.  V ruinách zoborského kláštora – kostole sv. Jozefa sa program začne o 18. hodine ekumenickou bohoslužbou za účasti kresťanských cirkví pôsobiacich v Nitre. V prípade nepriaznivého počasia sa presunie do nemocničnej kaplnky.

Po omši sa uskutoční večerná prehliadka areálu s pátrom Filipom. Katedrálny chrám sv. Emeráma na Nitrianskom hrade ponúkne koncert katedrálneho spevokolu i voľnú prehliadku kostola s odborným výkladom sprievodcov. Františkánsky Kostol sv. Petra a Pavla pozýva návštevníkov na prehliadku kostola s možnosťou prehliadky krypty pod týmto kostolom. V Kostole Navštívenia Panny Márie – kláštore na Farskej ulici sa návštevníci môžu tešiť na Nightfever – celosvetový evanjelizačný projekt v podaní študentov Spojenej katolíckej školy v Nitre. Koncertom evanjelického spevokolu, spoločným spievaním chválových piesní, prednáškami a diskusiami sa bude prezentovať evanjelický kostol Svätého Ducha. Od 20. hodiny sa tu môžete zúčastniť na diskusnej prednáške „Katolíci a evanjelici na ceste k jednote“, ktorú bude viesť emeritný biskup Július Filo. Kostol Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii ponúkne voľnú prehliadku kostola a krypty s premietaním obrazov z histórie Kalvárie. Dom Cirkvi bratskej na Kráľovskej ceste č. 1 ponúka od 18. do 23. hodiny grilovanie na nádvorí a od 20.hodiny tu bude mať Dawson Jones prednášku na tému  Márnotratný Boh: milosť pre bezbožníkov a moralistov.

Ľudmila Synaková

Súboey na stiahnutie:

Plagát Ikona súboru pdf (803.6 KB)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022