Komunálne služby vyzývajú na menšiu produkciu odpadu
23. marec 2020
Aj z dôvodu šírenia koronavírusu buďme viac ohľaduplní

Aj z dôvodu šírenia koronavírusu buďme viac ohľaduplní.

 

Iba zodpovednosť všetkých ľudí – s dodržiavaním opatrení –  môže zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu. Treba sa ľudsky správať nielen k lekárom, predavačkám, autobusárom, ale aj k smetiarom. V dôsledku situácie spôsobenej COVID-19 musíme oceniť aj prácu tých, ktorí zabezpečujú, základné služby. Okrem často spomínaného zdravotníckeho personálu a dodávateľov potravín, sú tu aj tí, ktorí majú na starosti odvoz a ďalšie spracovanie odpadu,“ uviedli Nitrianske komunálne služby. 

Dôležitá je aj menšia produkcia odpadov a tiež skutočnosť, aby ľudia dávali odpad do kontajnerov. „Neukladajte odpad vedľa kontajnerov, nevystavíte ho tak ďalšej manipulácii a znížite riziko prípadnej nákazy. Snažte sa tvoriť čo najmenej odpadu. Nakupujte len nevyhnutné veci, aby ste čo najviac predchádzali vzniku odpadu a ešte viac dbajte na to, aby ste triedili správne a do triedeného zberu vyhadzujte len poriadne stlačené plastové fľaše, krabice, plechovky, či nápojové kartóny,“ upozorňujú Nitrianske komunálne služby.

Ako  máme správne odovzdať do odpadu rúška? Je viac ako jasné, že rúško nepatrí do triedeného zberu. „Najlepšou možnosťou je ich po zložení vložiť do plastového vrecka, umyť si ruky, odhodiť vrecko do zmesového odpadu a opätovne si poriadne umyť ruky a postupovať podľa hygienických pravidiel,“ konštatovali Nitrianske komunálne služby.

Najviac sa vírus drží na plastoch. Niekedy až štyri dni. Ako postupujú smetiari v tomto prípade? „Plastové odpady predtým, ako idú na spracovanie, necháva NKS štyri dni nedotknuté, pretože hygienici ich varovali, že vírus môže na plastoch prežiť až 4 dni,“ dodal hovorca Nitry Tomáš Holúbek. 

Čo s odpadom, ak som v karanténe?  Je nevyhnutné, aby ste v tomto prípade s odpadom nakladali veľmi zodpovedne. Odpad je potrebné vložiť do plastového vreca na odpadky a po každom ďalšom použití ho riadne zviazať. Po naplnení je treba vložiť toto vrece do ďalšieho vreca a takto uložený odpad držať doma, až kým nie sú známe výsledky testov alebo najmenej 72 hodín. Až po uplynutí 72 hodín alebo oznámení negatívnych výsledkov je možné tento odpad umiestniť do zberných nádob, aby sa čo najviac predišlo ďalším možným nakazeniam,“ spresnili Nitrianske komunálne služby.

 

Andrej Jančovič

ilustračné foto: www.pixabay.com


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022