Deti a teenageri sa vo virtuálnom svete môžu ľahko stať obeťami trestného činu.
V čase pandémie sa väčšina bežného života presunula do virtuálneho sveta a žiaci sedia oveľa viac pred obrazovkami počítačov.
Okrem pozitív, ktoré digitálne technológie a on-line priestor prinášajú, je tu i mnoho nástrah, ktoré sa priamo dotýkajú predovšetkým detí.
Problematika internetovej bezpečnosti či mediálnej gramotnosti by mala byť dôležitou súčasťou doplnkovej výučby.
Deti a teenageri sa vo virtuálnom svete môžu ľahko stať obeťami trestného činu.
V každom krajskom meste vznikli informačné kancelárie pre obete trestných činov. Okrem priamej komunikácie s klientmi sú súčasťou pomoci aj preventívne aktivity, ktoré sa vykonávali v teréne, no súčasná situácia si vyžaduje rýchle prispôsobenie sa on-line životu.
Rezort vnútra začal minulý rok v jednotlivých krajoch spoločne s Detskou organizáciou Fénix organizovať webináre, Pre veľký záujem zo strany škôl pokračuje Ministerstvo vnútra v tomto projekte i tento rok. Deťom sa budú prihovárať odborníci na témy:
- Internetová bezpečnosť (Jozef Halcin, odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR)
- Nenávistné prejavy na internete (Andrea Cox a Natália Babicová, OZ digiQ)
- Mediálna gramotnosť – hoaxy, dezinformácie a falošné správy (Kristína Blažeková a Dominik Porvažník, OZ Zvol si info).
V súčasnosti je spustená druhá fáza webinárov. V prípade záujmu o jednu z uvedených prednášok kontaktujte na e-mail: pomocobetiam@minv.sk.
Timea Galová
Foto: ilustračné
Vytvorené: 4. 2. 2021