Inteligentné riešenia pre ďalšiu modernizáciu mesta
30. október 2019
Našou víziou musí byť postupná premena Nitry na moderné mesto

Našou víziou musí byť postupná premena Nitry na moderné mesto.  

 

Primátor Marek Hattas spolu s odborníkmi na smart cities hovorili na diskusnom fóre o vízii a stratégii Nitry pri jej postupnej premene na inteligentné mesto 21. storočia. Za jedným stolom sa v Obradnej sieni mesta Nitry stretol s Petrom Blaasom, obchodným riaditeľom  zo spoločnosti Antik Telecom, Martinom Noskovičom, zástupcom pre smart city zo spoločnosti Alam a Martinom Vargom, manažérom predaja z firmy Slovanet.

Diskusia sa krútila okolo témy zavádzania inovácií a moderných technológií do všetkých oblastí správy a rozvoja mesta. Diskutovalo sa o skúsenostiach so smart cities na Slovensku, modernej doprave, integrovanom dopravnom systéme, možnom využití elektrických skútrov namiesto bicyklov a inteligentnom vyprázdňovaní kontajnerov, v ktorom hrá Nitra na Slovensku prím. S ohľadom na súčasnú realitu sa účastníci konferencie postupne prepracovali k vízii postupnej premeny miest na mestá 21. storočia, ktoré budú ústretové voči svojim občanom. Každé mesto však musí mať svoju víziu a svoje vlastné smerovanie, malo by vedieť, čo jeho obyvatelia potrebujú.

Primátor Nitry Marek Hattas uviedol, že v Nitre sú polopodzemné kontajnery s aplikáciami, bikesharing, SOS tlačítka, elektronabíjačky na autá. „Pri stojiskách bikesharingu máme inteligentné lavičky, ktoré neviem či niekedy niekto využil,“ dodal primátor a pokračoval: „Dôležitá je efektivita a potreba participácie obyvateľov. V krajských mestách, ako je aj Nitra, je potrebná mobilita a ekológia. Robili sme plán udržateľnej mobility. Ideálne by bolo mapovať situácie pravidelne a na tom stavať. V Nitre smart riešenia postupne zavádzame, aj keď to ide pomaly a vyžaduje to čas.“

Účastníci konferencie sa zhodli, že pri téme dopravy bude nevyhnutné jej zefektívnenie a podpora alternatívnych foriem. Podľa Martina Noskoviča z firmy Alam, ktorá sa venuje mapovaniu dopravy a zberu dát, vďaka zberu údajov si mestá vedia pripraviť vlastné dopravné riešenia, či už ide o úpravy križovatiek, alebo plánovanie ďalšej výstavby cyklotrás. Martin Varga zo spoločnosti Slovanet  vyzdvihol, že Nitra je na Slovensku lídrom v oblasti budovania polopodzemných kontajnerov so senzormi, avizujúcimi ich naplnenosť. Autá nemusia zbytočne hatiť ulice mesta a idú až v prípade, keď senzor avizuje naplnenosť.

Primátor Nitry Marek Hattas na to zareagoval slovami, že polopodzemné kontajnery sú pre mesto výhodné, hygienické, zároveň šetria miesto a tým aj parkovacie miesta. „Polopodzemné kontajnery budujeme najmä na sídliskách. Uvažujeme aj o ďalších smart riešeniach v odpadovom hospodárstve, ktoré však nie sú jednoduché,“ dodal primátor.

Martin Noskovič, zástupca pre smart city zo spoločnosti Alam informoval o technologickom progrese kamerových systémov, kde dôsledná videoanalytika nahradí klasické fixné senzory zabudované do „podlahy“ parkoviska. V tomto prípade urobí softvér analýzu a automaticky vyhodnotí informácie, čo je veľkým prínosom pre oblasť bezpečnosti.

Primátor Marek Hattas načrtol aj ďalšie plány nitrianskej radnice: „Chceli by sme sa zamerať na videoanalytiku, prebrať do vlastnej správy osvetlenie v meste a zastabilizovať bikesharing. Zmeny vidím v prechode na požičiavanie elektroskútrov, s ktorými v našej kopcovitej Nitre zdoláme Zobor aj Klokočinu lepšie ako na bicykloch.“ V rámci osvetlenia sa radnica chce postupne zamerať na generačnú obnovu uličného osvetlenia. „Postupne sa chceme dopracovať k vlastnej elektrickej a dátovej sieti. Výzvou bude presadenie zmeny zákonov, najmä v oblasti obmedzených právomocí pri možnej zmene parkovacej politiky.

 

Ľudmila Synaková

Foto: Roman Oravec

Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022