Historické hodiny na starej radnici opäť tikajú
21. jún 2024

Vzácne vežové hodiny, ktoré ukazujú čas na streche bývalej radnice v centre Nitry, na niekoľko mesiacov postáli. Stroj, ktorý ručičkám určuje, aký čas majú ukazovať, bol pokazený. Celý ho museli rozobrať a previezť do dielne špecialistu.

Dôvod bol kuriózny. Voda, ktorá pri prudkých lejakoch cez deravú strechu stekala rovno na hodiny. Chvíľku pritom nebolo jasné, ako sa voda do hodín dostáva, pretože v podkrovnom teple sa voda rýchlo vyparila a pri pravidelných kontrolách nebolo vidno, odkiaľ na mechanizmus stekala. Až raz to náhodou zistil majster hodinár, keď sa počas prudkej búrky vyštveral do podkrovia majestátnej budovy. Cez prasklinu na streche presvitalo denné svetlo a rovno na citlivé srdce vežových hodín sa valil prúd dažďovej vody.

„Okamžite sme dali opraviť strechu na poškodenom mieste. Pristúpili sme tiež k demontáži mechanizmu vzácnych hodín, ktorý musel ísť celý ešte pred Vianocami do dielne,“ povedal Zdeněk Janeček, technický námestník zo spoločnosti Službyt, ktorá je správcom bývalej radnice.

Stekajúca voda vysušila olejové misky v citlivom mechanizme. „To spôsobilo, že sa úplne zadreli ložiská. Celý prístroj sa musel kompletne rozobrať, potom sa urobil výbrus ložísk a dával sa nový náter tak, aby mechanizmus vyzeral ako keby práve vyšiel z výrobnej dielne,“ vysvetlil hodinár Peter Minár zo Zlatých Moraviec.

Oprava hodín vyšla na približne 1 900 eur. Ich spätná montáž v podkroví budovy prebehla uprostred jari. Odvtedy hodiny znova ukazujú presný čas všetkým, ktorí prichádzajú na Svätoplukovo námestie do centra Nitry. Aby to tak ostalo, zabezpečí Službyt pravidelnú odbornú údržbu hodín.

Pre Nitru sú tieto hodiny vzácne, pretože sú dosť raritné. Ide o klasické mechanické vežové hodiny z 50. rokov minulého storočia. Nitra je aj podľa hodinára jediným mestom v okolí, ktoré sa môže podobným kúskom vo vlastníctve samosprávy pochváliť.

Vežové hodiny dávalo mesto opravovať aj pred štyrmi rokmi. Jeden z ciferníkov vtedy praskol a znemožnil chod ručičiek. Dôvod prasknutia je neznámy, ciferník sa mohol poškodiť mechanicky vonkajším vplyvom, rovnako však mohlo dôjsť k samovoľnému prasknutiu. Okrem výmeny ciferníka sa na jar 2020 menili aj náhony ručičiek a ložiská.

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry
foto: Tomáš Holúbek


Najčítanejšie správy
Kroměříž, srdci blíž - Galerie venku v Nitre
18. júl 2024
Dotazník: Ako sa vám páčili slávnosti Nitra, milá…
17. júl 2024
Chrenovské slávnosti 2024: Dva dni plné zábavy,…
16. júl 2024
Ponuka Nitrianskeho kultúrneho leta
11. júl 2024