Hackathon: Odborníci posúdia, čo spraviť s pešou zónou a námestím
2. júl 2019
Obyvatelia Nitry budú môcť povedať svoj názor na riešenie problémov v dotazníku

Obyvatelia Nitry budú môcť povedať svoj názor na riešenie problémov v dotazníku.

 

Stromy, kríky, kvetináče, tienidlá, hojdacie siete, sedenia. Toto sú len niektoré z prvkov, ktoré môžu výrazne oživiť pešiu zónu a Svätoplukovo námestie. V horúcich slnečných dňoch dokážu poskytnúť príjemný chládok a podporia stretávanie ľudí v doteraz vyľudnenom centre Nitry.

Rozoberať možnosti efektívnych úprav pešej zóny a námestia budú skupiny odborníkov na podujatí s názvom Hackathon. O tom, ako z pešej zóny a námestia spraviť príjemné miestečko pulzujúce životom, môžu rozhodnúť aj obyvatelia, keď vyplnia dotazník.

Participatívny workshop Hackathon – Hlavné námestie vyhlásilo mesto Nitra v spolupráci s Katedrou záhradnej a krajinnej architektúry SPU v Nitre. Koná sa pod záštitou primátora Mareka Hattasa a hlavného architekta Nitry Viktora Šabíka.

Zaregistrovať sa sem môžu autorizovaní architekti, študenti záhradnej a krajinnej architektúry, dizajnéri, landscape dizajnéri a ďalší odborníci. Prihlásiť sa do zajtrajšieho obeda môžu tímy aj jednotlivci na tomto linku: https://forms.gle/uZ2nvasTmNY9iu389

Program Hackathonu na Svätoplukovom námestí a v priestoroch pred mestským domom (Ponitrianskym múzeom) je nasledovný:

1. deň – 8. júla o 9. ráno – dotazníky s odpoveďami od verejnosti, analýza riešenej lokality, verejná diskusia, stretnutie so zástupcami záujmových skupín, návrhový proces

2. deň – 9. júl – návrhový proces – celý deň

3. deň – 10. júl – návrhový proces do 17. h., následne odovzdanie výsledkov návrhového procesu, 17:15 zasadnutie komisie, 20. h. verejné vyhodnotenie výsledkov a uzavretie Hackathonu

V prvý deň podujatia (8. júla) sa počas dňa bude môcť aj verejnosť vyjadriť k otázkam súvisiacim s pešou zónou a námestím. Nitrania budú odpovedať na otázky, čo im chýba na pešej zóne, čo im tu prekáža alebo prečo vôbec chodia na toto miesto. Organizátori Hackathonu budú rovnako dotazníkmi skúmať pocity obyvateľov – zisťovať sa napríklad bude to, v ktorej časti pešej zóny sa návštevníci cítia dobre a kde sa cítia najmenej komfortne.

Výsledky dotazníka ešte v ten istý deň poputujú pracovným skupinám zloženým z odborníkov. Tí ich budú zohľadňovať v diskusiách o tom, čo by bolo vhodné zmeniť na pešej zóne a na námestí.

Výstupom Hackathonu budú práce, ktoré by mesto Nitra malo zrealizovať ešte v priebehu tohto či budúceho leta. Finančné krytie na úpravy sú 30-tisíc eur.

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry

ČO JE TO HACKATHON?

Je to koncept, ktorý spája odborníkov z rôznych oblastí. Tí sa stretnú, aby riešili konkrétny problém. Hackathon využívajú zväčša technologické firmy, Nitra bude prvou samosprávou na Slovensku, ktorá bude hľadať riešenia problému takýmto inovatívnym formátom. 

 


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022