Európska únia ochraňuje kontinent pred vojnou, pripomenuli spíkri
3. apríl 2019
Keď je pacient chorý, neliečite ho zastrelením. Takto metaforicky opísal štátny tajomník prístup obyvateľov k Európskej únii

Keď je pacient chorý, neliečite ho zastrelením. Takto metaforicky opísal štátny tajomník prístup obyvateľov k Európskej únii.

Napriek populárnemu názoru, že Európska únia je kolos, ktorý nerozumie svojim obyvateľom, má členstvo v tomto zoskupení pre Slovákov nesporné výhody. A práve o nich hovorili účastníci podujatia MY SME EÚ, ktoré sa dnes konalo v Nitre.

„Je to najúspešnejší projekt, ktorý zabezpečil Európe sedemdesiat rokov mieru a prosperity. Všetky ostatné pozitíva sú niečím navyše – pre mňa by stačila len táto jediná vec, aby som podporoval projekt Európskej únie,“ povedal na konvente nitriansky viceprimátor Daniel Balko.

Súhlasil s ním aj podžupan Igor Éder. Ten sa počas nedávneho stretnutia s Taiwancami pýtal na ich stíhačky. Kým slovenské sa dajú zrátať na prstoch jednej ruky, Taiwanci ich majú 550. „Pýtal som sa, načo im to je a oni mi povedali, že nemajú také šťastie ako my, čo sme vo veľkom a silnom bloku ako je Európska únia,“ vysvetlil podžupan.

Diskutujúci pred študentmi vyvracali viaceré zaužívané bludy, ktoré o Únii kolujú medzi ľuďmi. Medzi najčastejšími sú vysoké náklady na chod európskych inštitúcií či to, že všetko nám diktuje Brusel. „Nie je diktát nejakých úradníkov, to sú zvolení ľudia, aj vďaka ktorým sa od začiatku členstva civilizujeme, pretože sedíme za jedným stolom s ľuďmi, ktorí mali ako vyspelé demokracie nastavené určité normy, ktoré sme si postupne osvojili aj my,“ povedal viceprimátor Balko. Pokiaľ ide o peniaze, podľa ministerstva zahraničných vecí dostávame tristo percent v porovnaní s tým, čo Únii zaplatíme.

Spíkri pripomenuli, že členstvo v Európskej únii prináša množstvo výhod, ktoré si neuvedomujeme, hoci súvisia s bežným životom – od  rekonštrukcií ciest a námestí cez rozvoj priemyslu a prílev investícií až po otvorené hranice.

Napriek tomu medzi Slovákmi klesá podpora pre Európsku úniu. Svedčí o tom aj suverénne najmenší záujem o eurovoľby spomedzi všetkých štátov Únie – túto zlú reputáciu môžeme napraviť v nových eurovoľbách už o mesiac.

Politici si prehnane kritické naladenie Slovákov voči Únii vysvetľujú zlou komunikáciou, podľa nich sa viaceré rozhodnutia Bruselu komunikovali pred občanmi nezrozumiteľne.

„Európska únia nie je dokonalá, ale keď vám pacient ochorie, neliečite ho tak, že ho zastrelíte – snažíte sa mu pomôcť a zdokonaliť jeho stav,“ povedal František Ružička, štátny tajomník na ministerstve zahraničia.

Tomáš Holúbek, hovorca Nitry

FOTO: Lujza Záhoráková, SPU


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022