Divadlo oslavuje okrúhle narodeniny
29. október 2019
Viceprimátor poďakoval DAB za kultivovanie duše Nitranov

Viceprimátor poďakoval DAB za kultivovanie duše Nitranov.

 

Minulý piatok patrila Veľká sála nitrianskeho Divadla Andreja Bagara galaprogramu pri príležitosti osláv 70. výročia divadla.

Viceprimátor Daniel Balko ocenil prínos nitrianskeho divadla pre mesto Nitru a riaditeľovi DAB Jaroslavovi Dóczymu odovzdal ďakovný list s pamätnou plaketou Belu IV. za to, ako divadlo počas uplynulých 70 rokov kultivovalo dušu obyvateľov mesta. „Naučili ste nás chodiť do divadla a kultivujete našu dušu. Za to vám patrí veľké poďakovanie za mesto Nitra,“ povedal viceprimátor Daniel Balko. 

Sálou niekoľkokrát znel slogan: Bavíme vás už 70 rokov. Hráme to na vás už 70 rokov. Dramatizujeme to už 70 rokov. Robíme scény už 70 rokov. Skúšame to už 70 rokov! Program bol zároveň poďakovaním všetkým legendám, umelcom, tvorcom a ľuďom v zákulisí, ktorí boli a sú súčasťou jedného z najúspešnejších slovenských divadiel.

„Bolo náročné skĺbiť do dva a pol hodinového programu všetky úspešné inscenácie a muzikály, ktoré zarezonovali na doskách nitrianskeho divadla,“ uviedol režisér a dirigent Július Selčan, ktorý bol na scéne počas celej dve a pol hodiny a pôsobil ako nehovoriaci sprievodca programu.

Program bol zároveň príležitosťou  na  stretnutie sa s  ľuďmi,  ktorí  podporujú  divadlo finančne, materiálne, mediálne i morálne. Divadelníci si spolu s divákmi pripomenuli slávne inscenácie, legendárne piesne, nezabudnuteľné choreografie, ktorým znel potlesk počas uplynulých sezón. V programe zazneli piesne z kultových muzikálov a inscenácií z histórie DAB ako Jánošík alebo Na skle maľované (1973), Utekajte, slečna Nituš! (1986), Fidlikant na streche (1998), Grék Zorba (2001), Adam Šangala (2003), Kabaret (2004), Modrá ruža (2008). V jednotlivých hudobných číslach sa predstavili herci zo súčasnej, ale aj staršej generácie DAB v Nitre, ktorých sprevádzal orchester Jula Selčana, zbor a balet PUĽS. V galaprograme účinkovali Martin Nahálka, Marián Viskup, Andrea Sabová, Nikolett Dékány, Andrej Remeník, Eva Pavlíková, Daniela Kuffelová, Lenka Barilíková, Ján Gallovič, Žofia Martišová, Gabriela Dolná, Eva Večerová, Juraj Ďuriš, Kristína Turjanová, Klaudia Kolembusová, Martin Fratrič, Marián Slovák, orchester Jula Selčana, zbor a tanec PUĽSu a ďalší.

Nitrianske krajové divadlo vzniklo v roku 1949. Podľa Andreja Bagara sa volá od roku 1979. Prvou premiérou vtedajšieho Nitrianskeho krajového divadla bolo 14. januára 1950 Kozie mlieko.

Od roku 1992 sa hráva v jednej z najväčších a najmodernejších budov na Slovensku s kapacitou takmer 600 miest vo veľkej sále a zhruba 150 v štúdiu. Budova úplne prvého nitrianskeho divadla bola postavená  v  roku  1883 a malo  kapacitu  360  miest.  Budova  stála  približne na  ploche terajšieho  divadla  až  do  jej  zničenia  leteckou  bombou  počas 2.  svetovej  vojny.  Obnovená divadelná scéna sa v Nitre vytvorila v budove Národného domu a telocvični TJ Sokol, slúžila  od  decembra  1949  celých  43  rokov.  V  súčasnosti  v  tejto  budove  pôsobí  Staré divadlo Karola Spišáka. V priebehu 70 rokov existencie DAB uviedlo 442 premiér, na jeho čele  stálo  jedenásť  riaditeľov,  medzi  nimi  jediná  žena –  Hilda  Augustovičová,  ktorá  sa zaslúžila o výstavbu novej modernej budovy na Svätoplukovom námestí. V internom angažmán pôsobilo viac ako 240 hercov, režisérov, výtvarníkov a dramaturgov.

 

Ľudmila Synaková

foto: autorka

 


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022