Divadelná Nitra ponúkne zamyslenie sa nad zmyslom života
11. september 2020
Festival sa uskutoční i napriek pôvodným obavám, že pandémia jeho vznik neumožní

Festival sa uskutoční i napriek pôvodným obavám, že pandémia jeho vznik neumožní.

 

Viaceré kultúrne podujatia a festivaly sa tohto roku neuskutočnia. Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2020 sa toto konštatovanie našťastie netýka.

V súlade s aktuálnymi protiepidemiologickými opatreniami ožije Divadlo Andreja Bagara v dňoch 25.až 30. septembra, ale aj viaceré interiérové miesta 29. ročníkom medzinárodného festivalu a bohatým sprievodným programom.

„Robíme všetko preto, aby sme dodržali všetky hygienické opatrenia a vytvorili bezpečný festival pre všetkých návštevníkov,“ uviedla PR manažérka festivalu Linda Durkáčová.

Pôvodný program organizátori každoročne stavali na pestrom výbere súborov zo zahraničia. „Tentokrát festival poskytne väčší priestor slovenským divadlám a lokálnym umelcom, pre ktorých bolo predchádzajúce obdobie veľmi nepriaznivé,“ vysvetľuje Durkáčová. Festival chce potešiť aj širokú verejnosť z Nitry a okolia, veľkých aj malých návštevníkov, ktorí boli v posledných mesiacoch ukrátení o všetky umelecké podujatia. Pre nich bude pripravený bohatý sprievodný program s podstatne väčším priestorom.

Tohtoročnou témou Divadelnej Nitry je Územie étos. V čase, keď organizátori túto tému koncipovali ešte netušili, ako veľmi bude v tomto období aktuálna a ako presne bude reflektovať náš súčasný stav. V súvislosti s pandémiou koronavírusu sme sa znenazdania všetci ocitli na Území étos. Riešime otázky svojho životného priestoru, ochrany súkromia, hraníc intimity, vzťahov v rodine, generačnej príslušnosti, významu vzdelania a kultúry mimo systému vzdelania a kultúry a nečakane sa musíme zaoberať aj otázkami základnej materiálnej existencie a fyzického prežitia.

„Čo je pre každého z nás tým Územím étos, ktoré sme ochotní brániť za každú cenu tak, ako si bránime svoju česť, svoju rodinu, svoj život? Ako sa nám pri všetkých problémoch darí dodržiavať istú spoločenskú morálku, etický kódex v povolaní či osobné mravné zásady?“ pýta sa riaditeľka Divadelnej Nitry Darina Kárová. Odpovede dostanete na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra v dňoch 25. až 30. septembra.

 

Ľudmila Synaková

ilustračné foto: nitrafest.sk


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022