Darcom krvi sa poďakovali plaketami
22. november 2019
Pozvali 223 darcov krvi z Nitry a okolitých obcí

Pozvali 223 darcov krvi z Nitry a okolitých obcí.

 

Slovenskému Červenému krížu sa darí získavať dobrovoľných darcov krvi.

Výhodou sú najmä mobilné odbery v obciach, školách a nákupných centrách. Ľudia si chvália, že nemusia chodiť do nemocnice a nechýbajú v práci. 

Bezpríspevkových darcov krvi z okresu Nitra za obdobie prvého polroka 2019 ocenili vo štvrtok 21. novembra v Synagóge v Nitre. V spolupráci s mestom slávnosť pripravil nitriansky Územný spolok Slovenského Červeného kríža.

„Pozvali sme dnes 223 darcov krvi z Nitry a okolitých obcí. Odovzdali sme im 36 zlatých plakiet, 65 strieborných a 114 bronzových plakiet prof. Jánskeho. Všetkým darcom veľmi pekne ďakujeme a ich obetavosť si veľmi ceníme,“ povedala Beáta Miškovičová, riaditeľka Územného spolku SČK v Nitre.

Pre najvzácnejšiu medailu MUDr. Kňazovického si prišli traja darcovia. Za 80-násobné darovanie krvi ju získala Jana Zabáková z Jarku a za 100-násobné darcovstvo Ľubomír Straňák z Nitry a Ivan Kozár z Mojmíroviec.  Diamantové plakety prevzali Miroslav Abrhan z Nitry, Roman Ács z Vrábeľ, Zdenko Luterančík z Nitrianskych Hrnčiaroviec, Dušan Ťažár z Nitry a Andrea Žitná z Nitry.

Medzi darcami ocenenými striebornou Jánskeho plaketou bol aj Marek Dojčán z odboru miestneho rozvoja a cestovného ruchu Mestského úradu v Nitre. Krv daruje deväť rokov, za ten čas sa dopracoval k striebornej plakete prof. Jána Jánskeho. Darcovstvu prišiel na chuť ešte na bývalom pracovisku. „Prišla k nám mobilná odberová jednotka, tak som sa odhodlal a odvtedy chodím dávať krv pravidelne,“ zdôveril sa Marek Dojčán. „Darovanie krvi považujem za malú preventívnu prehliadku, pretože aktuálne poznám svoj zdravotný stav a všetky dôležité parametre, ktoré sa zisťujú pred každým odberom,“ podotkol.  Udelenie medaily si cení, ale necíti sa byť preto niečo viac ako iný. Pokiaľ bude zdravý, v darcovstve bude pokračovať aj ďalej.

SČK sa darí v poslednom období pri získavaní darcov, ale aj prvodarcov. Horšie sú iba letné mesiace, keď sú ľudia po dovolenkách a na darovanie krvi nemyslia,“ povedala riaditeľka Územného spolku SČK Beáta Miškovičová.

 

Ľudmila Synaková

foto: autorka


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022