Čestný občan mesta Nitry Matej Tóth – vicemajstrom Európy
14. august 2018
Čestný občan mesta Nitry, majster sveta a olympijský víťaz Matej Tóth splnil do bodky očakávania

Čestný občan mesta Nitry, majster sveta a olympijský víťaz Matej Tóth splnil do bodky očakávania  – a v Berlíne – na majstrovstvách Európy v atletike získal v chôdzi na 50 km medailu. Nebola síce zlatá, ale aj strieborná medaila po ročnom tréningovom výpadku je v silnej konkurencii mimoriadne cenná.  Atletický matador v samotných pretekoch – v ktorých panovalo extrémne teplo – šiel od začiatku svoje tempo (okolo 9:08 dvojkilometrový okruh, celkový čas 3:47:27) a držal sa vo vedúcej skupine favoritov, v ktorej sa rozhodlo o cenných kovoch.

Tak ako sa však predpokladalo, chlieb sa v náročných klimatických podmienkach, začal na trati lámať až v posledných kilometroch a hoci bol Matej okolo 40 kilometra až štvrtý, napokon nitriansky chodec potvrdil extratriedu a vynikajúcu pripravenosť po fyzickej stránke  s tým, že samozrejmosťou bola tradičná vynikajúca technika. Vyštudovaný žurnalista ako jeden z mála pretekárov s  čistou chôdzou a stupňovaním tempa skončil nakoniec druhý, keď ho predstihol iba ukrajinský pretekár Zakalnickyj.

Skromný športovec si po minuloročných peripetiách európske striebro nepochybne zaslúži a veľká vďaka mu patrí aj za nezabudnuteľné a emotívne zážitky, ktoré nám pred televíznymi obrazovkami opäť svojim famóznym výkon pripravil.  „Táto medaila má pre mňa cenu zlata, išiel som na doraz a pre ľudí, ktorí ma povzbudzovali doma i na trati, za čo im ďakujem, “ povedal, okrem iného, Matej bezprostredne v cieli.

Čo sa týka kariéry Mateja Tótha, s chôdzou začínal v Nitre u Petra Mečiara, potom ho viac ako desať rokov pripravoval v Dukle Banská Bystrica Juraj Benčík, teraz na jeho tréningy dohliada Matej Spišiak. Je majstrom sveta a olympijským víťazom. Každoročne tiež podporuje atletiku i samotný chodecký šport na nitrianskej pešej zóne.

FOTO: Úspechy nitrianskeho rodáka, ktorý má v zbierke aj olympijské zlato, boli právom odmenené najvyšším mestským ocenením – Matej Tóth je od r. 2016 Čestným občanom mesta Nitry.