Boj Nitry s tvrdým hazardom pokračuje
20. november 2019
Hazardná mafia sa snaží spochybniť rozhodnutie desiatok tisíc obyvateľov Nitry

 

Hazardná mafia sa snaží spochybniť rozhodnutie desiatok tisíc obyvateľov Nitry. 

Poslanci mestského zastupiteľstva v Nitre v júni prijali všeobecne záväzné nariadenie, ktorým zakázali tvrdý hazard na území mesta. Urobili tak na základe petície, ktorú podpísalo viac ako dvadsaťtisíc obyvateľov mesta, teda viac ako jedna tretina oprávnených voličov. 

Voči rozhodnutiu mestského zastupiteľstva sa postavila hazardná lobby, ktorá podala podnet na krajskú prokuratúru a tá následne podala protest na Mestský úrad v Nitre. „Vidím za tým jednoznačnú snahu hazardnej mafie pošliapať hlasy desiatok tisíc Nitranov. Zatiaľ čo nám všetkým ide o zdravie ľudí a fungujúce rodiny, im ide len a len o plné vrecká,” hovorí primátor Nitry Marek Hattas. 

Mesto urobilo viac ako mu ukladá zákon

Prokurátor mestu vyčíta, že nedostatočne spočítalo podpisy pod petíciou, čo predstavitelia mesta jednoznačne odmietajú. Podľa právneho oddelenia mestského úradu v Nitre zákon o hazardných hrách bližšie nešpecifikuje, akým spôsobom majú byť hlasy spočítané.

Mesto Nitra nielenže petičné hárky a podpisy spočítalo, ale nad rámec zákona vybralo vzorku 1300 podpisov a overilo ich chybovosť. “Na decembrovom mestskom zastupiteľstve predložím uznesenie, ktoré protestu prokurátora nevyhovie,” dopĺňa primátor Hattas. 

Hazard, Kočner a Threema

O tom, že boj s hazardnou mafiou je náročný a cesta k spravodlivosti zložitá, svedčí aj príklad z Bratislavy. Len včera aktivisti v hlavnom meste ohlásili novú petíciu za zákaz hazardu. Iniciujú ju napriek tomu, že už v roku 2015 vyzbierali od obyvateľov Bratislavy takmer stotisíc podpisov. Ako sa píše vo vyhlásení aktivistov, “neplánujeme čakať, kým sa Najvyššiemu súdu SR uráči rozhodnúť o petícii a, úprimne, nemáme vôbec naivnú predstavu o spravodlivosti”. 

O tému hazardu sa zaujímal aj Marián Kočner, ktorý si podľa Denníka Postoj intenzívne písal cez aplikáciu Threema s vtedajším podpredsedom Okresného súdu Bratislava I Vladimírom Sklenkom. Podľa prepisu ich rozhovoru sa Kočner Sklenku pýtal, kto bude rozhodovať spor prokuratúry a hlavného mesta o platnosti zákazu hazardu. 

S tvrdým hazardom sa rozhodli skoncovať aj v ďalších mestách, napríklad vo Vrábľoch, Ružomberku, Levoči a v ďalších menších mestách. Aj tu sa dajú očakávať ataky zo strany hazardnej mafie na nezákonnosť ich postupov. 

Hattas: Chceme lepší zákon

Nespokojnosť s legislatívou týkajúcou sa regulácie hazardu vyjadrili ešte začiatkom tohto roka primátori krajských miest, vrátane predsedu Únie miest Slovenska Richarda Rybníčka a primátora hlavného mesta Matúša Valla. Podľa nich uberá možnosť samosprávam regulovať hazard. Kritizujú hlavne podmienku petície, ktorá je potrebná na to, aby mohlo mesto alebo obec o zákaze vôbec rokovať.

V Nitre a v ďalších mestách to znamená, že pod petíciu sa musí podpísať 30 percent obyvateľov. „Zákon, ktorý schválil parlament je zlý. Je to akoby nám hádzali polená pod nohy. Mojou snahou, rovnako ako aj mojich kolegov primátorov bude, aby sa tento zákon zmenil a mestá mohli o svojom osude rozhodovať slobodne,” uzatvára primátor Nitry Marek Hattas.  

 

Tlačová správa  Ikona súboru pdf (57 KB)

 

Henrich Varga,  poradca pre komunikáciu

foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022