ARS ORGANI NITRA 2019 začína!
17. apríl 2019
Už čoskoro sa Nitra opäť stane svedkom kvalitnej organovej hudby, ktorá zaznie v rámci koncertov 12. ročníka medzinárodného organového festivalu ARS ORGANI NITRA

Už čoskoro sa Nitra opäť stane svedkom kvalitnej organovej hudby, ktorá zaznie v rámci koncertov 12. ročníka medzinárodného organového festivalu ARS ORGANI NITRA. Svojím priaznivcom organizátori festivalu sprostredkujú nevšedné umelecké zážitky v podaní organových virtuózov nielen zo Slovenska, ale aj z Maďarska, Rakúska a Chorvátska. Ako po minulé roky, bude to cyklus piatich organových koncertov konajúcich sa vždy v nedeľu o 19,00 hod. v dvoch nitrianskych kostoloch. Tak ako minulý rok, tohtoročné koncerty sa budú konať v KatedráleBazilike sv. Emeráma (28. apríl, 12. máj a 26. máj) a v Evanjelickom Kostole Svätého Ducha (5. máj a 19. máj).

Otvárací koncert bude patriť vynikajúcemu maďarskému organovému virtuózovi a improvizátorovi pôsobiacemu v Paríži i Budapešti Lászlóvi Fassangovi. V poslednú aprílovú nedeľu si budeme môcť vypočuť Fassangovu virtuozitu v Bazilike sv. Emeráma v Nitre v dielach barokových majstrov, ale aj jeho majstrovstvo v organovej improvizácii. Na druhom koncerte sa v prvú májovú nedeľu v Evanjelickom kostole Svätého Ducha predstaví mladý slovenský organista František Beer, ktorý prednesie diela D. Buxtehudeho, J. S. Bacha, C. Francka, E. Arra, P. Planyavskeho, a G.A. Mušeľa. Nitrianski umelci Mária Magyarová Plšeková (organ) a Matej Benda (kontratenor) vytvoria neopakovateľný zážitok v nedeľu 12. mája. Bazilikou sv. Emeráma sa bude niesť jedinečný hlas jediného kontratenora na Slovensku v sprievode umeleckej riaditeľky festivalu. V ich interpretácii zaznejú nielen diela obdobia baroka, ale i skladby súčasných skladateľov.   Na štvrtom koncerte 19. mája sa za organ v evanjelickom kostole posadí mladá rakúska organistka Melissa Dermastia, ktorej repertoár bude veľmi pestrým prierezom dejín organovej literatúry od G. Muffata až po súčasných rakúskych autorov. Bodku za tohtoročným festivalom dá poslednú májovú nedeľu chorvátsky organista pôsobiaci vo Viedni Darko Pleli, ktorý rozozvučí katedrálny organ 26. mája monotematickým programom pozostávajúci z výberu chorálov z Orgebüchlein Johanna Sebastiana Bacha.

 

Organizátori tohto umelecky hodnotného festivalu sa tešia na stretnutie s Vami pri tónoch organovej hudby. Vstup na všetky koncerty je voľný. Bližšie informácie nájdete na www.organfest.sk.

 

Kontakt: Mgr. Mag. art. Mária Magyarová Plšeková, PhD.

Email: maria.plsekova@gmail.com

Tel.: 0904 528 321


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022