Ako triediť obaly z rýb?
12. september 2023

Slováci a Slovenky nepatria medzi najväčších konzumentov rýb na svete – ročne zjedia v priemere 5,9 kilogramu rýb na osobu namiesto odporúčaných 17 kilogramov. Ryby by však mali mať svoje pevné miesto v našich jedálničkoch a konzumovať by sme ich mali aspoň dvakrát do týždňa. Z výsledkov prieskumu Eurobarometer o spotrebiteľskom správaní vyplýva, že aspoň raz za mesiac konzumuje ryby a morské plody iba 45 % Slovákov a Sloveniek. 

Zo sladkovodných rýb sa u nás konzumuje hlavne kapor a pstruh, prípadne sivoň, sumec, šťuka alebo zubáč. Z morských prevláda losos, makrela, slede, tresky a tuniakové ryby.

ryby
Ryby sú zdrojom kvalitných bielkovín, cenných minerálnych látok, stopových prvkov a vitamínov. S vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín majú priaznivý účinok na srdcovo-cievny systém. 

Do akých obalov sa ryby balia?

Rôzne druhy výrobkov z rýb sa balia do rôznych druhov obalov. Najčastejšie sú ryby a výrobky z nich balené v obaloch, ktoré patria do zberných nádob na kov (či už sú to konzervy alebo hliníkové obaly). Rôzne rybie šaláty (ako napríklad treska v majonéze) sú balené v plastových obaloch. Do plastu, prípadne do papiera sa balia mrazené ryby a rybie výrobky. Medzi rybími produktmi nájdeme aj také, ktoré sú balené v skle.

Ako sa obaly z rýb triedia?

Obaly výrobkov z rýb sú teda vyrobené z rôznych materiálov a malo by nám záležať na tom, ako sa správne triedia a recyklujú. 

Ako informoval Odbor životného prostredia MsÚ v Nitre, v podmienkach nášho mesta papierové obaly patria do modrého kontajnera, sklenené do zeleného, a plasty aj kovy triedime do jedného, žltého kontajnera.

OZV ENVI – PAK, -jk-
foto: Freepik


Najčítanejšie správy
Študenti predstavili vízie pre obnovu kasární na…
3. október 2024
Tri kľúčové otázky pre ďalší rozvoj územia Nitry.…
3. október 2024
Začala sa preventívna celoplošná deratizácia
30. september 2024
Ako správne triediť obaly zo školských potrieb?
23. september 2024