115 dobrovoľníkov opravovalo amfiteáter
11. júl 2023

Urobili tak počas 15. ročníka celoslovenskej kampane Týždeň dobrovoľníctva, do ktorého sa radnica zapojila už druhý rok s aktivitou Skultúrnime spoločne nitriansky amfik.

Dve skupiny dobrovoľníkov pracovali 27. a 28. júna. Prvý deň si vyhrnulo rukávy viac ako tridsať zamestnancov mestského úradu, ku ktorým sa pridali členovia Nitrianskeho mládežníckeho parlamentu, štyria zamestnanci firmy Jaguar Land Rover Slovakia, poslankyňa mestského zastupiteľstva Denisa Branikovičová. 


Podľa Martina Sedláka z Nitrianskeho mládežníckeho parlamentu je dobrovoľníctvo príležitosť aktívne sa angažovať v prospech spoločnosti a prispievať k pozitívnym zmenám. „Zapojenie nás mladých je super možnosť ukázať, že mladí ľudia chcú aktívne prispievať k rozvoju mesta. Je super pocit, keď vidím kus odvedenej práce, ktorá skrášli i okolie,“ dodáva Martin, ktorý v rámci Týždňa dobrovoľníctva pokračoval druhý deň maľovaním zábradlia pre neziskovú organizáciu.

Druhý deň ich vystriedalo viac ako 70 dobrovoľníkov z firiem SE Bordnetze – Slovakia s.r.o. (SEBN SK) a Jaguar Land Rover Slovakia s.r.o. (JLR). Obe firmy sú v meste známe ich podporou dobrovoľníctva a aktívnym prístupom zamestnancov.

Záleží nám na tom, v akom prostredí pracujeme, kde bývame – to všetko nás formuje, rozvíja, ale môže nás aj ubíjať. Ak je teda možnosť pomôcť, tak sa zapájame,“ vysvetľuje Zuzana Jarošová z firmy SEBN SK. Zároveň dodáva, že ako firma chcú podporovať myšlienku dobrovoľníctva. „Dúfame, že sa z toho stane tradícia. Napríklad, ako tradične organizujeme vianočný večierok alebo ďalšie aktivity, chceli by sme sa spolupodieľať tradične aj na dobrovoľníckych aktivitách. Dúfam, že takto motivujeme aj ďalšie firmy a každým ďalším rokom nás bude viac,“ dodáva Jarošová.


Spoločnosť SEBN SK v spolupráci s mestom vysadila 25 sakúr pri príležitosti osláv štvrťstoročnice ich pôsobenia v Nitre.

Podpora dobrovoľníctva je hlboko zakorenená aj v DNA spoločnosti JLR. Od začiatku podnikania v Nitre sa zapájajú do aktivít a vytvárajú programy na podporu okolia a komunít.

Teší nás rastúci záujem o dobrovoľníctvo našich zamestnancov a ich nadšenie z nezištnej pomoci pre dobrú vec. Každý z nás sa môže dostať do situácie, kedy potrebuje podať pomocnú ruku. Zamestnanci našej spoločnosti majú za sebou rôzne životné príbehy a možno aj vďaka tomu srdce otvorené pre pomoc iným,“ hovorí Zuzana Slamková z JLR.

Reset od pracovných povinností

Počas dobrovoľníckych aktivít zamestnanci oceňujú, že sa môžu stretnúť s kolegami aj pri neformálnych aktivitách a zároveň pomáhajú.

Je to úplne iný druh práce aký bežne vykonávam. Človeku dobre padne zmeniť prostredie, pozrieť sa na veci v meste z inej perspektívy a stretnúť sa s kolegami v neformálnom prostredí. Boli to zmysluplne strávené hodiny, ktoré ma nakopli do ďalších pracovných povinností,“ opisuje svoje skúsenosti Ľubica Gráfová, ktorá pracuje v kancelárii primátora. 


V spoločnosti JLR sa do dobrovoľníctva zapojili celé skupiny a vďaka tomu si upevnili tímového ducha. „Viaceré štúdie poukázali na pozitívny vplyv dobrovoľníctva pre jednotlivca  aj spoločnosť. Toto môžeme len potvrdiť. Po ukončení akcie sme mali úsmev na tvári, v žilách sa spustil hormón šťastia z dobre vykonanej práce pre dobrú vec a v neposlednom rade je to aj reset od pracovných povinností,“ dodáva Slamková z JLR.

Lenka Mareková
foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Nitrianske hody a dožinky: Oslava tradícií a…
23. júl 2024
Aby ľudia ľuďom pomáhali: 18. ročník grantového…
23. júl 2024
Zábava pre celú rodinu na Klokočinskom jarmoku…
22. júl 2024
Na opekačku využite grily v parku
22. júl 2024