V Nitre o horách a cestovaní opäť v novembri
24. november 2023

Po pandemických časoch a netradičnom jarnom „presunutom“ termíne v roku 2022 sa stovky priaznivcov hôr a cestovania stretnú v meste pod Zoborom znovu v novembri. Bude pre nich pripravená prehliadka filmov a prezentácií známych osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov. 

Šestnásty ročník festivalu Vysoké hory Nitra sa uskutoční v sobotu 25. novembra 2023 od 9. hodiny na Mestskom úrade v Nitre. Organizuje ho občianske združenie Nitriansky horský spolok.

Program bude pozostávať z piatich blokov. Nebude chýbať najnovší film Pavla Barabáša Veľký kaňon. Prináša príbeh kamarátov, ktorí nasledujú svoj sen a najväčšiu výzvu. Je ňou splavenie Grand Canyonu, kde sú výborní priatelia odhodlaní stráviť mesiac na divokej vode len v objatí neporušenej prírody. 

Na vodu divákov vezme aj Martin Fševed Žilka, profesionálny fotograf so špecializáciou na outdoorové športy, inštruktor vodnej turistiky, ktorý sa zúčastnil viacerých raftingových expedícií a splavoval divokú vodu na štyroch kontinentoch. Vo svojej prednáške Packrafting je sloboda divákom odprezentuje dobrodružné splavy riek na Slovensku, Balkáne, Škótsku, v Alpách a Nórsku.

Publikum sa dostane aj do vzduchu, vďaka paraglajdistovi Jurajovi Koreňovi. Lietal v Antarktíde, Severnej a Južne Amerike, Ázii, Afrike a samozrejme Európe. Posledný svetadiel, Austráliu si vychutnal bivakovým sólo preletom (1100 km) cez Južný ostrov Nového Zélandu. Aká bola táto výprava porozpráva vo svojej prednáške.

Cestovateľ, autor cestopisov a organizátor Michal Knitl ukáže návštevníkom americké krajiny Mexiko a Guatemalu. Piesočné pláže, pamiatky Mayov, úžasné prírodné jazerá cenotes na Yucatane, hlboké kaňony, ale aj výstupy na desať sopiek v oboch krajinách, napr. Iztaccihuatl (5230 m) a Pico de Orizaba (5636 m), ktorý je najvyššou horou Mexika.

Cestovateľka Petra Pogányová predstaví krajinu kontrastov – Afganistan. Bude hľadať odpovede na otázky, aká je to krajina, či je len o mínach, fanatikoch a vojne, alebo ako skutočne vyzerá a ako sa v nej žije. V programe nebude chýbať ani Slovensko.

Fotograf a dokumentarista Vladimír Šifra vo svojom filme Dotyky Slovenského raja sprostredkuje krásy úchvatnej krajiny s hlbokými kaňonmi, roklinami, potokmi a vodopádmi, lesmi a lúkami, krajiny s príznačným názvom.

Program festivalu bude bohatý. Ponúkne poznávanie ďalších krajín a tiež rôzne outdoorové aktivity. Sprievodnou akciou festivalu je výstava fotografií s tematikou hôr, cestovania, fauny a flóry. K festivalovej sobote neodmysliteľne patrí i obľúbená tombola o hodnotné ceny. 

Festival sa stal populárnym podujatím s vysokou návštevnosťou a pozitívnymi ohlasmi zo strany verejnosti a účinkujúcich. Vstup naň je vďaka sponzorom voľný. 

Viac informácií je možné nájsť na web stránkeFacebooku festivalu.

Diskusia s P. Hámorom.

-red-
foto: archív VHN


Najčítanejšie správy
Linka detskej istoty: Sme tu pre vás – vždy, keď…
21. jún 2024
Historické hodiny na starej radnici opäť tikajú
21. jún 2024
Pripomenuli sme si 20 rokov nášho suseda v únii
19. jún 2024
Súťaž na predajcov v mestskom parku
19. jún 2024