Takmer stovka dobrovoľníkov opravovala mestský amfiteáter
30. máj 2024

Radnica sa aj tento rok zapojila do kampane Týždeň dobrovoľníctva, ktorá robí osvetu nezištnej práci. 16. ročník priniesol do Nitrianskeho kraja širokú ponuku dobrovoľníckych aktivít. Od 20. do 26. mája si dobrovoľníci mohli vybrať z takmer štyroch desiatok aktivít. Jednou z nich bola aj oprava mestského amfiteátra.

Obľúbené dejisko kultúrnych podujatí sa rozhodli skrášliť zamestnanci Mestského úradu v Nitre. Rozdelení boli do dvoch tímov, ktoré pracovali v pondelok a v utorok. Prvý deň sa k ním pridalo 45 pracovníkov zo spoločnosti Jaguar Land Rover. Vo štvrtok štafetu prebrali stálice – zamestnanci spoločnosti SEBN SK.

Utorková partia dobrovoľníkov z mestského úradu


Podľa slov Zuzany Jarošovej je dobrovoľníctvo kľúčovou súčasťou stratégie budovania ich firemnej kultúry. „Táto kultúra je založená na vytváraní inovatívnych technológií produktov, automatizácii procesov a našej angažovanosti prispieť k tvorbe lepšej spoločnosti, ktorej základom je aj nezištná podpora dobrých vecí, predovšetkým v sociálnej a environmentálnej oblasti,“ vysvetľuje Jarošová zo SEBN SK. V ich spoločnosti tiež zaviedli firemné benefity, ktoré poskytujú zamestnancom dostatočný priestor na aktívny oddych a zároveň posilňujú ich ekologické vnímanie prostredia. Zároveň, každému zúčastnenému zamestnancovi na dobrovoľníctve poskytujú jeden deň plateného voľna. „Tento prístup zosilňuje našu zodpovednosť voči spoločnosti a zvyšuje kolektívnu spokojnosť,“ dodáva Jarošová.  

Dáša Nemčeková: Ľudia by si mali vedieť nezištne pomáhať

S dobrovoľníctvom má skúsenosti aj finančná účtovníčka spoločnosti SEBN SK Dáša Nemčeková. Súčasťou Týždňa dobrovoľníctva bola už tretí rok.

Prečo ste si vybrali práve túto aktivitu? 

Je to pre nás už taká 3-ročná tradícia skrášľovať nitriansky amfík. Pomáhame tam ako kolektív a zároveň je to pre nás aj teambuildingová akcia. A keďže ani tento rok neboli všetky lavičky opravené, pevne verím, že aj budúci rok budeme v tejto aktivite pokračovať 😊.

Čo vás motivuje k tomu, aby ste venovali svoj čas a energiu dobrovoľníckym aktivitám?

Pre mňa osobne je to radosť na duši. Nestojí ma to okrem voľného času takmer nič a keď viem, že moja práca je pre niekoho užitočná, či už je to spoločnosť ako taká alebo je to konkrétny človek, teší ma to. Ľudia by si mali vedieť nezištne pomáhať.

Existujú nejaké nové zručnosti alebo vedomosti, ktoré ste si osvojili počas Týždňa dobrovoľníctva?

Áno, tento rok som okrem skrášľovania amfiteátra bola pomáhať aj Slovenskému zväzu včelárov. Tam som sa naučila veľa nových informácií spojených s chovom včielok, veľmi ma to zaujalo a možno ma to motivuje aj venovať sa tomu v budúcnosti 😊.

Ako si myslíte, že vaša účasť na dobrovoľníckej aktivite môže prispieť k firemnej kultúre?

Tým, že naša firma podporuje dobrovoľníctvo, si jednak zlepšuje a zviditeľňuje svoje meno v danom regióne a zapájaním sa do dobrovoľníctva poukazuje na to, že dianie okolo nej jej nie je ľahostajné. Účasť v dobrovoľníckych aktivitách je motivujúca pre mnohých kolegov, o to viac a radšej sa prihlasujú kolektívne ako individuálne.

Kampaň prebiehala na celom Slovensku

Týždeň dobrovoľníctva je celoslovenská kampaň Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií v spolupráci s dobrovoľníckymi centrami v Banskej Bystrici, Bratislave, Žiline, Nitre, Trenčíne, Trnave a Prešove. Celkovo sa do kampane po Slovensku prihlásilo 280 organizácií, ktoré pripravili viac ako 300 dobrovoľníckych príležitostí.

Prepájaniu dobrovoľníkov s tými, ktorí to potrebujú sa v Nitre venuje Nitrianske centrum dobrovoľníctva. Viac o ich aktivitách nájdete na www.ncdnitra.sk.

Lenka Mareková
Foto: Simona Bochnovičová


Najčítanejšie správy
Vyberte sa za pokladmi Slovenska
14. jún 2024
Dobrovoľní hasiči pomáhali pri záplavách
14. jún 2024
Poľsko: 20 rokov využitých príležitostí
14. jún 2024
Kúpalisko otvoria už túto sobotu
13. jún 2024