Svetový deň cestovného ruchu si pripomenieme sériou podujatí
12. september 2023

Nitra sa aj tento rok pripojí k oslavám Svetového dňa cestovného ruchu. Od 16. do 30. septembra sú pripravené zaujímavé prehliadky a podujatia.

Prehliadky sa budú konať vždy v sobotu. Prvá z nich s názvom Prechádzka jesennou prírodou je naplánovaná na 16. septembra. Jej trasa povedie od altánku pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada cez Meškov vrch a Barohať ku Dražovskému kostolíku a späť. Ďalšia sobota bude patriť Dedičstvu staviteľa Tomascheka so zrazom na Svätoplukovom námestí a s trasou po okolitých uliciach, spojených s významným nitrianskym staviteľom. Poslednou prehliadkou bude „Príbeh rieky“ v sobotu 30. septembra, so zrazom pri rybárskom domčeku pri Veľkej Hangócke, jazere v Mestskom parku na Sihoti. „Cyklovýlet povedie popri neobyčajnej rieke Nitra, na ktorej bolo prvé kúpalisko s piesočnou plážou v Uhorsku alebo drevený bazén priamo na toku rieky,“ priblížili organizátori.

Svetový deň cestovného ruchu prinesie aj druhý ročník Kláštorského behu. „Príďte si v nedeľu 24. septembra zabehať o putovný pohár sv. Hypolita, spoznať jesennú prírodu Zobora a objaviť tajomstvá Zoborského kláštora. Štartovným podporíte jeho obnovu a zachovanie,“ pozýva Zoborský skrášľovací spolok.

Okrúhle tridsiate výročie oslávi v stredu 27. septembra Turistické informačné centrum v Nitre. Návštevníci si budú môcť roztočiť koleso šťastia, zanechať odkaz Nitre, odniesť si zaujímavé suveníry či objaviť výstavu malebných zelených miest Nitry na Svätoplukovom námestí. Súčasťou osláv bude koncert „Nostalgická Nitra“ Dychového orchestra ZUŠ J. Rosinského v Nitre a Vojenskej hudby Banská Bystrica.

V parku Botanickej záhrady Slovenskej poľnohospodárskej univerzity sa v sobotu 30. septembra uskutoční Medokvet, festival včelích a regionálnych produktov zameraný na regionálnu produkciu potravinových výrobkov, environment a opeľovače v krajine. „Návštevníci sa môžu tešiť na vyše tridsať vystavovateľov, umelcov, remeselníkov, tvorivé dielne, hudobné vystúpenie FS Zobor, zážitkovú degustáciu včelích produktov a podobne,“ priblížili organizátori. Súčasťou Medokvetu budú aj Tvorivé dielne „Udržateľná Nitra“.

Ďalšími podujatiami, na ktoré sa v rámci osláv Svetového dňa cestovného ruchu môžu Nitrania tešiť, je Medzinárodný festival Divadelná Nitra v dňoch 22. až 27. septembra a Deň architektúry 30. septembra.

Jana Krajčovičová
foto: Turistické informačné centrum Nitra


Najčítanejšie správy
Nitra sa stala prvým krajským mestom bez herní
30. máj 2024
Takmer stovka dobrovoľníkov opravovala mestský…
30. máj 2024
Deň rodiny bude stáť za to
30. máj 2024
Dobrovoľní hasiči zasahovali aj pri…
16. máj 2024