Prvý ročník Kláštorného behu dopadol výborne
6. október 2022

Zoborský skrášľovací spolok v spolupráci s Mestom Nitra zorganizoval v nedeľu 2. októbra pilotné podujatie  „Kláštorný beh“. Na prvom ročníku súťažilo 81 dospelých a 37 detí, z toho 6 juniorov.

Bežci sa stretli pri Špecializovanej nemocnici sv. Svorada, kde bol štart. K dispozícii boli dve trasy, dospelí bežali po 3,5-kilometrovom okruhu, ktorý prechádzal cez les okolo kláštora. Trasu museli obehnúť dvakrát, aby absolvovali sedemkilometrovú trasu určenú pre dospelých.

Detská trasa s dĺžkou 300 a 600 metrov viedla po asfaltovej ceste pred „liečebákom“.

„Prvotná myšlienka Kláštorného behu skrsla v hlave bývalého predsedu Zoborského skrášľovacieho spolku Jána Kratochvíla. A tak sme tento nápad  konečne zrealizovali. Súťažiaci prišli nielen z Nitry, ale aj širšieho okolia. Bežci prišli aj  z Bratislavy, zo Zvolena, z Krupiny či Partizánskeho“, povedala jedna z hlavných organizátorov Kláštorného behu, kolegyňa z Turistického informačného centra Alena Pivarčiová.   

Slávnostné ocenenie bežcov sa konalo v nádhernom areáli Zoborského kláštora. Mnohí účastníci boli na tomto mieste prvýkrát. V rámci sprievodného programu bola počas podujatia k dispozícii aj naša sprievodkyňa Alena Hainová, ktorá porozprávala zaujímavosti aj historické fakty o kláštore, ale aj o činnosti Zoborského skrášľovacieho spolku.

„Práve v nedeľu nám prialo aj počasie, bol to jeden z mála slnečných dní z celého upršaného týždňa. Bežci sa s nami podelili o svoje postrehy a nápady na zlepšenie, mnohé sme si zapísali a budú podkladom pre „vychytanie múch“ a skvalitnenie budúcoročného podujatia“, dodala Alena Pivarčiová.  

„Podľa reakcií účastníkov bola trať technicky dobre pripravená a ľahko sa na nej dalo orientovať, k dispozícii boli na jednotlivých úsekoch dobrovoľníci“, doplnil Róbert Šiška z Odboru školstva, mládeže a športu.   

Absolútnymi víťazmi behu na 7 km sa stali Ľuboš Jombík z Krupiny a Romana Komárňanská z Bratislavy, ktorí si odniesli putovný pohár sv. Hypolita.  Každý účastník si odniesol účastnícku medailu a suvenír.

Hlavným cieľom podujatia bolo spojiť aktívne trávenie voľného času v prírode s priblížením histórie starobylého Zoborského kláštora. Na podporu aktivít Zoborského skrášľovacieho spolku a zachovanie ruín  Zoborského kláštora  sa štartovným vyzbieralo 739 eur.

Text: Timea Galová
Foto: Peter Michalík


Najčítanejšie správy
Nitra a Kroměříž oslávili polstoročie spolupráce
7. december 2023
Bežci sa rozlúčia so starým rokom silvestrovským…
7. december 2023
Vianoce v Turisticko-informačnom centre Nitra
5. december 2023
Oslavy 30. výročia diplomatických vzťahov medzi…
5. december 2023