Prírode blízke riešenia, rovnoprávnosť a inkluzívny dizajn
18. december 2024

V dňoch 15. – 16. októbra sa uskutočnilo 5. medzinárodné stretnutie partnerov projektu URBACT v rámci siete „Green Place. Let’s do it together!“, tentokrát v Nitre. Témami stretnutia boli „Prírode blízke riešenia, rovnoprávnosť a inkluzívny dizajn“.

Prípadová štúdia Mesta Nitra rieši areál bývalých Kasární pod Zoborom, preto cieľom stretnutia bolo aj získanie spätnej väzby a čerpanie relevantných skúseností od partnerov projektu na túto tému. Stretnutie s niektorými partnermi pokračovalo aj 17. októbra, kedy boli navštívené úspešné príklady dobrej praxe zamerané na zelenú infraštruktúru, prácu s menšinovými skupinami, zlepšovanie zdravia obyvateľov a rekonštrukciu historických budov.

Prírode blízke riešenia a zelená infraštruktúra

Prvý deň sa začal prehliadkou príkladov dobrej praxe v oblasti budovania zelenej infraštruktúry s cieľom znížiť vplyv tepelného ostrova v uliciach mesta. Spoločne sme diskutovali o význame alejových stromov v uliciach a výsledkoch Hackathonu ako formy participatívneho dizajnu námestia. Potom sa účastníci stretnutia presunuli do areálu bývalých kasární, kde spoznali bohatú históriu areálu, jeho architektonické hodnoty, súčasný stav a využitie. Účastníci stretnutia navštívili aj partnerov miestnej skupiny projektu, ktorí sídlia v areáli. V Depozitári Archeologického ústavu SAV a Archeologickom skanzene sa zoznámili s najstaršími dejinami územia, nezisková organizácia „Zoborské včely“ zaujala účastníkov odbornou prezentáciou o Mestskej včelnici a pripravovanom unikátnom  pozorovacom včelíne.

Na záver prehliadky areálu privítala všetkých účastníkov stretnutia v zrekonštruovanej budove Nitrianskeho kreatívneho centra jeho riaditeľka Katarína Živanovič, ktorá stretnutie v KCN hostila celé dva dni. Pokračovalo tu stretnutie s partnermi miestnej akčnej skupiny, Združenie architektov Nitry prezentovalo svoju činnosť a výsledky testovacej akcie s názvom „Dni architektúry 2024 na Martinskom vrchu“. Prezentovaný bol aj návrh obnovy najväčšej budovy v areáli – budovy bývalej nemocnice, ktorej vlastníkom je partner miestnej skupiny – Nitrianske biskupstvo. Zástupcovia ďalšieho člena miestnej skupiny (ULG), Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave, prezentovali študentské návrhy na tému obnovy a rozvoja areálu bývalých kasární. Predstavili urbanistickú koncepciu celého areálu, ako aj možné riešenia jednotlivých objektov. Účastníkov najviac zaujali fyzické modely návrhov, ale mali možnosť vidieť aj výstavu plagátov a katalóg prác. To všetko pomohlo účastníkom stretnutia lepšie pochopiť rozsah problémov a výziev týkajúcich sa obnovy areálu, následne sa zapojili do partnerského hodnotenia areálu, čo viedlo k živej diskusii a výmene nápadov na tému obnovy brownfieldov.


Popoludní účastníkov privítal primátor Nitry Marek Hattas a vyjadril potešenie, že účastníci z 8 miest navštívili Nitru, nové kreatívne centrum a revitalizované parkové plochy mesta. Stretnutie pokračovalo workshopom na tému „Prírode blízke riešenia a zelená infraštruktúra“, kde všetky partnerské mestá prezentovali svoje príklady dobrej praxe v tejto oblasti. Prezentované boli príklady prvkov zelenej infraštruktúry, ktoré boli dočasného aj trvalého charakteru, viac či menej komplexné riešenia, no všetky boli prenositeľné do bežnej praxe miest. Nasledovala prehliadka Nitrianskeho kreatívneho centra, ktoré je príkladom opätovného využitia pôvodných budov kasární. Riaditeľka centra predstavila jeho koncept, remeselné dielne, hudobné skúšobne, coworking a spoločenské priestory. Záver dňa patril návšteve revitalizácie hradného kopca, kde boli realizované protierózne opatrenia.

Rovnoprávne a inkluzívne mesto

Druhý deň stretnutia začal návštevou dvoch mestských parkov, ako ukážky rôznych riešení obnovy zelených plôch. V Novom parku ich zaujala kvetinová lúka a uplatnenie výtvarných prvkov s prírodnou tematikou v kompozícii parku. V Starom parku účastníci ocenili riešenie vodopriepustných chodníkov z mlatu a vybudovanie detských ihrísk. Diskutovalo sa aj o téme evidencie stromov a starostlivosti o nich.

Deň pokračoval workshopom o rovnoprávnosti a inkluzívnom dizajne, ktorý viedla lektorka Iris Popescu z Rumunska. Stretnutie sa začalo interaktívnym úvodom, kde sa účastníci podelili o osobné príbehy na tému vylúčenia, čím sa pripravila pôda pre hlbšie skúmanie témy. Účastníci sa potom ponorili do histórie zdravotného postihnutia, skúmali predsudky a sociálny model zdravotného postihnutia, aby nakoniec pochopili zdravotné postihnutie, ktoré sa prelína s diskrimináciou vytvorenou vybudovaným prostredím na základe pohlavia, veku, kultúry atď. Diskutovalo sa o dôležitosti presunu tvorby inkluzívneho priestoru z pozície „špeciálneho prípadu“ na najvyššiu prioritu v rozvoji miest. Súčasťou stretnutia bolo aj praktické učenie o tom, ako vykonávať analýzy prístupnosti územia. Na uplatnenie týchto konceptov sa účastníci zapojili do praktickej činnosti, pričom spoločne hodnotili dostupnosť svojich vlastných projektov. Popoludní program pokračoval prezentáciou výstupov z testovacích akcií všetkých partnerov. Účastníci mali možnosť vidieť širokú škálu rôznych prístupov a foriem testovacích akcií.

Návšteva partnerov projektu a príkladov dobrej praxe

Pre partnerov z mesta Wroclaw bol na tretí deň pripravený program s návštevou príkladov dobrej praxe. Návšteva sa zamerala na výsledky projektu HORIZONT pod názvom IN-HABIT – Nitra, v ktorom je Mesto Nitra partnerom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Projekt je zameraný najmä na zlepšenie kvality zdravia obyvateľstva a zapojenie vylúčených komunít. Navštívili sme výsledky projektu ako komunitnú záhradu v Nezávislom kultúrnom centre „HidePark“ a kvetinovú lúku pri rieke Nitra. Program ukončila návšteva úspešnej obnovy Vily K, ktorá je  významnou národnou kultúrnou pamiatkou. Stretnutie partnerských miest v Nitre prispelo k prenosu príkladov dobrej praxe a poskytlo priestor na spoluprácu a školenia, ktoré budú prínosom pre vytvorenie Integrovaného akčného plánu.

Denisa Halajová
foto: autorka


Najčítanejšie správy
Mobilný zber elektroodpadu v Nitre pokračuje
16. december 2024
Odpad z vianočného pečenia: ako ho správne…
16. december 2024
Neplytvajme jedlom: budúci týždeň je venovaný…
12. november 2024
Ekologickejšie Dušičky: Ako na to?
27. október 2024