Nitra a Kroměříž oslávili polstoročie spolupráce
7. december 2023

Partnerská dohoda medzi mestami bola podpísaná 1.12. 1972, účinná začala byť od 1.1. 1973. Partnerstvo trvá viac ako 50 rokov, počas ktorých sa vytvorilo mnoho vzácnych vzťahov na rôznych úrovniach spoločenského a kultúrneho života a tiež aj mnoho osobných blízkych priateľstiev a kamarátstiev. Mesto Nitra má celkovo jedenásť partnerských miest.  


Pri príležitosti 50. výročia partnerstva mesto Nitra začiatkom decembra privítalo delegáciu z Kroměříža, ktorá sa v Nitre zdržala dva dni a mala pripravený bohatý program. Prvý deň sa niesol v slávnostnom duchu. Vedenie oboch miest – primátor Nitry Marek Hattas a starosta Kroměříža Tomáš Opatrný podpísali memorandum o potvrdení partnerskej spolupráce, ktoré bolo spojené s vernisážou výstavy „Gloria in urbe“ a kultúrnym programom. Druhý deň patril zdieľaniu dobrej praxe. Partneri z Kroměříža si pozreli Nitriansky hrad, Diecéznu knižnicu a potom sa presunuli na Martinský vrch, kde navštívili materskú školu a Kreatívne centrum. Projekty, ktoré vznikli v areáli bývalých kasární ich veľmi oslovili. V Kroměříži majú podobný areál, preto načerpali množstvo podnetov a inšpirácií. 


V priestoroch mestského úradu je počas decembra prístupná výstava GLORIA IN URBE !  

Fotografická výstava je venovaná mestu Kroměříž pri príležitosti tohtoročného 760. výročia mesta. Pripravil ju Fotoklub Kroměříž v spolupráci s Domom kultúry a mestom Kroměříž. Výstava zahŕňa fotografie nielen súčasných členov fotoklubu, ale aj tých bývalých a fotografov nečlenov, ktorí ale v Kroměříži a jej okolí pôsobia. 


Každý z vystavujúcich pristúpil k problematike fotografovania mesta individuálne, nikto nebol zväzovaný žiadnou konkrétnou ideou, preto je výsledok nesmierne pestrý a zaujímavý. Medzi vystavujúcimi tak nájdeme fotografie profesionála Jardu Stojaníka, medzinárodného majstra fotografie Standu Domanského, ale aj neprofesionálov, ktorých diela však vykazujú veľmi vysokú úroveň. 

Zoznam vystavujúcich:

Danuše Stelmachová, Ján Záhornacký, Pavel Letko, Jakub Halama, Miroslav Pilát, Petr Šamánek, Šárka Andrlíková, Ladislav Horák st., Vladimir Hudeček, Marie Korbelová, Jan Bureš ml., Miroslav Pláňava, Petra Šmerdová, Josef Ščotka, Radmila Vraníková, Daniel Dohnal, Michal Žila, Alena Vitochová, Jaroslav Schon, Jaroslav Stojaník, Jan Bureš st., Jaroslav Bašta, Ivo Čapek, Kateřina Knižáková, Miroslav Doubrava, Petr Obdržálek, Stanislav Domanský, Václav Vait.

Viac info o fotoklube: www.fotoklub-kromeriz.cz

Prečo navštíviť Kroměříž?  

Partnerské mesto Nitry na Morave sa pýši bohatou históriou a významnými pamiatkami, tiež aj so živou a aktívnou súčasnosťou. Historické centrum s malebnými zákutiami, čarovnými uličkami a podlubiami poskytujúcimi príjemný tieň a zároveň slnkom zaliate Velké náměstí mu dodáva neopakovateľnú atmosféru láka na prechádzky a objavovanie. Absolútne si zaslúži názov Hanácké Athény, ktorý súvisí s jeho kultúrnym významom a s veľkým množstvom škôl, ktoré tu vždy mali a stále majú svoje sídlo. 

Treba ho navštíviť a spoznať všetko, čím sa Kroměříž môže pochváliť. Zámok so záhradami na zozname UNESCO, cirkevné objekty, ktoré reprezentujú kostoly tvoriace panorámu mesta, architektonické a umelecké pamiatky a osobnosti, ktorých život a dielo priťahujú pozornosť.  

www.kromeriz.eu

zdroj: Kroměříž
zdroj: Kroměříž
zdroj: Kroměříž

Elena Klenková, Juliana Janíková  
foto: Peter Bednár
 


Najčítanejšie správy
Vyberte sa za pokladmi Slovenska
14. jún 2024
Dobrovoľní hasiči pomáhali pri záplavách
14. jún 2024
Poľsko: 20 rokov využitých príležitostí
14. jún 2024
Kúpalisko otvoria už túto sobotu
13. jún 2024