Navštívte Maltézsky stánok a podporte nitriansky hospic
30. november 2022

Centrum Maltézskej pomoci  pôsobí  v Nitre už 15 rokov.

Podporte dobrovoľným príspevkom nitriansky hospic a iné charitatívne činnosti pri výdaji Maltézskeho punču v adventnom mestečku v Nitre na Svätoplukovom námestí. Charitatívny stánok nájdete na námestí od štvrtka 8. do nedele 11. decembra. V spolupráci s Mestom Nitra budú dobrovoľníci podávať originálny punč za dobrovoľný finančný príspevok,  pričom výťažok z tejto zbierky je vždy v plnej výške, bez odrátania akýchkoľvek vstupných nákladov, poukázaný na zabezpečenie charitatívnych činností, ale najmä na podporu Hospicu u Bernadetky.

V Centre Maltézskej pomoci Slovensko v Nitre je aktuálne registrovaných tridsať  dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. Dvere centra sú však stále otvorené aj pre ďalších, ktorí sa môžu pridať a pomôcť tým, ktorí to potrebujú – chudobným, chorým a trpiacim.

Maltézska pomoc Slovensko je jedinou oficiálnou a výkonnou charitatívnou organizáciou Maltézskeho rádu na Slovensku. Realizuje aktivity prostredníctvom svojich centier a poskytuje služby ľuďom na okraji spoločnosti. Členovia Maltézskej pomoci Slovensko vykonávajú službu ako dobrovoľníci bez nároku na honorár.

Nitrianska verejnosť sa tak už 15 rokov môže stretávať s dobrovoľníkmi Maltézskej pomoci Slovensko v typických uniformách s maltézskym krížom najmä pri organizácii hromadných cirkevného a kultúrnych podujatí, ako sú púte a verejné bohoslužby na Kalvárii, na Svätoplukovom námestí, či Zoborskom kláštore, kde v spolupráci s dobrovoľníkmi Slovenského červeného kríža poskytujú aj službu prvej pomoci, či pitnú vodu.  

Centrum sa venuje aj službe ľuďom bez domova a v spolupráci s Diecéznou charitou v Nitre zabezpečuje aj dovoz a výdaj teplej polievky raz do týždňa v Azylovom dome sv. Rafaela.  Každoročne na Štedrý deň dobrovoľníci centra navštevujú aj odsúdené ženy v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Nitre na Chrenovej a rozdávajú im vianočné balíčky. V minulosti centrum sprostredkovalo aj podporu vybudovania materského a komunitného centra na Orechovom dvore a  autobusovej dopravy pre účasť školopovinných rómskych detí na vyučovaní z prostriedkov Maltézskeho rádu. Členovia nitrianskeho centra Maltézskej pomoci sa každoročne, spolu s chorými pútnikmi, zúčastňujú celosvetovej púte Maltézskeho rádu v Lurdoch.    

Timea Galová

Foto: Maltézska pomoc Slovensko o.z.  


Najčítanejšie správy
Dotazník: Ako vyzerá voľný čas ľudí v roku 2040?
25. september 2023
Kto kandiduje vo voľbách do Národnej rady…
21. september 2023
Nitrianska hudobná jeseň ponúkne sedem koncertov…
19. september 2023
Najstaršia obyvateľka Nitry oslávila 105 rokov
18. september 2023