Vyzdobené cintoríny s bohatou výzdobou majú aj svoju odvrátenú stranu. Dušičky vyprodukujú množstvo odpadu, ktorému sa dá predísť.
Onedlho je tu opäť sviatok, počas ktorého zaplavíme cintoríny stovkami kíl plastových kahancov a vencov, ktoré sa po jeho skončení ocitnú v kontajneroch a zdobiť budú maximálne skládku odpadu.
Sviatok, počas ktorého by sme si mali pripomínať našich blízkych zosnulých a aj svoju vlastnú smrteľnosť, tak postupne naberá formu, pri ktorej ide skôr o to, aby sme ako pozostalí pekne „ozdobili“ hroby. Dá sa to aj inak. Inšpirujte sa týmito eko-dušičkovými tipmi:
- namiesto umelých vencov a kytíc použite kvety v kvetináčoch. Je ideálne, ak sú vypestované doma, a nie dovážané cez polovicu sveta, aby sa tak zmenšila ich ekologická stopa.
- preferujte vence vyrobené z prírodných a ľahko rozložiteľných materiálov, ako slama, lístie, konáre stromov a podobne.
- sklenené svietniky nevyhadzujte po jednej sezóne, poslúžia vám dobre aj v nasledujúcich rokoch.
- sviečky z parafínu ako ropného derivátu sú najbežnejšie a najlacnejšie, ale aj najnepriateľskejšie voči prírode. Najtradičnejšie a ekologicky najprijateľnejšie sú sviečky z pravého včelieho vosku.
- nekupujme vázy, črepníky a ozdoby, ktoré sú vyrobené z keramiky či porcelánu. Ak sa rozbijú, nedajú sa recyklovať. Uprednostnime radšej sklenené, sklo je možné recyklovať do nekonečna.
- a to najhlavnejšie: menej je niekedy viac. Skúste brať cintorín ako miesto, na ktoré nemusíme nosiť a hromadiť veci. Tichá spomienka či modlitba majú väčšiu hodnotu ako tucty svietnikov, kytíc a vencov, ktoré sa jedného dňa zmenia na zbytočný odpad.
Súbory na stiahnutie:
- Plagát (971.4 KB)
(mp)
foto: ilustračné
Vytvorené: 27. 10. 2021