Ovzdušie a voda

Kvalita ovzdušia
Kvalita ovzdušia významnou mierou ovplyvňuje stav životného prostredia, ľudské zdravie ako aj jednotlivé ekosystémy. Jedným zo strategických cieľov environmentálnej politiky je udržať kvalitu ovzdušia v miestach, kde kvalita ovzdušia je dobrá a zlepšiť kvalitu ovzdušia tam, kde je zhoršená.

V Nitre as nachádzajú dve stanice na meranie kvality ovzdušia. Patria sem lokality Nitra, Štúrova a NITRA, Janíkovce.

  1. Stanica Nitra, Štúrova
    • Vlastníkom je Slovenský hydrometeorologický ústav Bratislava. Cieľ monitorovania je splnenie požiadaviek legislatívy SR a EÚ v oblasti ochrany ovzdušia, hodnotenie kvality ovzdušia, informovanie verejnosti. Merané znečisťujúce látky častice PM10, PM2,5 oxidy dusíka NO-NO2-NOx oxid siričitý SO2 oxid uhoľnatý CO    benzén benzo(a)pyrén. Merané meteorologické parametre Rýchlosť a smer vetra, teplota a vlhkosť vzduchu.
  2. NITRA, Janíkovce
    • Vlastníkom je Slovenský hydrometeorologický ústav Bratislava. Merané znečisťujúce látky častice PM10, PM2,5 oxidy dusíka NO-NO2-NOx ozón O3. Rýchlosť a smer vetra, teplota a vlhkosť vzduchu.

Onlinne živá web kamera s meteorologickými údajmi umiestnená na Pyramíde Zobor, Nitra.
https://www.meteozobor.cloud/

Cieľom aplikácie je zvyšovať povedomie verejnosti v oblasti kvality ovzdušia na Slovensku. Web a aj mobilná aplikácia ,,Dnes dýcham“ zobrazuje informatívne hodnoty úrovne znečistenia ovzdušia pod označením IKO – index kvality ovzdušia.
https://dnesdycham.populair.sk/

Meteorologické výstrahy počasia na očakávané nebezpečné javy v počasí.
https://www.shmu.sk/sk/?page=987

Zákon č. 146/2023 Z. z. o ochrane ovzdušia a o zmene a doplnení niektorých zákonov  a Vyhláška o kvalite ovzdušia č. 250/2023 Z. z. v znení neskorších predpisov stanovujú na ochranu zdravia ľudí pred nepriaznivou kvalitou ovzdušia limitné hodnoty koncentrácií niektorých znečisťujúcich látok. Pritom sa rozlišuje dlhodobá expozícia, vyjadrená priemernými ročnými hodnotami koncentrácií, a krátkodobá expozícia, vyjadrená priemernými hodinovými alebo dennými hodnotami koncentrácií. Pre priemerné hodinové a denné koncentrácie sú stanovené maximálne počty prípadov prípadov takýchto prekročení za rok. V rámci varovného systému kvality ovzdušia je prekročenie priemernej hodinovej alebo dennej limitnej koncentrácie niektorej znečisťujúcej látky indikované žltou farbou. Žltá farba indikuje aktuálne zhoršenie kvality ovzdušia, neznamená však nutne, že bol už prekročený maximálny povolený ročný počet prekročení pre danú látku. V prípade PM10 je povolených maximálne 35 dní s priemernou dennou koncentráciou nad 50 µg/m3 počas kalendárneho roka. Podrobnosti o limitných hodnotách znečisťujúcich látok je možné nájsť v horeuvedenej vyhláške, ale aj v ročných správach. Ďalším mechanizmom na ochranu zdravia obyvateľstva je smogový varovný systém pre ozón, PM10, NO2 a SO2.
https://www.shmu.sk/sk/?page=2264

Meteogram zobrazuje automaticky generovanú predpoveď modelu ALADIN. Je aktualizovaný 4x za deň, predpoveď z 00:00 UTC približne o 04:15 UTC, z 06:00 UTC o 11:00 UTC, z 12:00 UTC o 15:55 UTC a z 18:00 UTC o 22:55 UTC. Čas UTC je posunutý o 1 hodinu oproti času SEČ a 2 hodiny oproti LSEČ (napr. 12 UTC je 13 SEČ alebo 14 LSEČ).  
https://www.shmu.sk/sk/?page=472&id=&mesto=NITRA&jazyk=sk#form

Správnou technikou vykurovania v zimnom období vieme ovplyvniť kvalitu ovzdušia a zmierniť znečistenie ovzdušia, ktoré nastáva pri spaľovaní tuhých palív v domácnostiach. Ku skvalitneniu ovzdušia prispieva aj nový zákon o ochrane ovzdušia z.146/2023 Z.z. .

Ak sa Vám zdá, že Vás sused kúri zakázaným palivom ( tmavý dym, štipľavý dym) je možné podať podnet na MsÚ Nitra. Obec do 5tich dní upozorní prevádzkovateľa  na porušovanie povinností a o vykonaní kontroly na mieste pri opakovanom podnete. Pri opakovanom podnete obec požiada o výkon kontroly na mieste inšpekciu v čo najskoršom čase a upozorní na to prevádzkovateľa. Inšpekcia alebo poverená osoba vykoná odber vzoriek z popola a ster zo spalinových ciest.

Inšpekcia a poverená osoba majú právo vstúpiť do obydlia na účely výkonu kontrolu. O súčinnosť môže požiadať pracovníkov Policajného zboru alebo Mestskej polície. Prevádzkovateľ zdroja je povinný inšpekcii a poverenej osobe na výkon kontroly umožniť prístup ku spaľovaciemu zariadeniu, jeho príslušenstvu, komínu, používaným palivám a umožniť odber vzoriek popola a ster zo spalinových ciest.

Pokiaľ sa dokáže spaľovanie zakázaných materiálov a palív, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 5000 €.

Ako na to?

  • Nespaľuj odpadky!
  • Kúr vysušeným drevom!
  • Pravidelne čisti komín, dymovod a kotol.
  • Neprekuruj miestnosti, kúr iba tam kde treba.
  • Nebuď ľahostajný k sebe a k okoliu, zajímaj sa o to čo ide z tvojho   komína.
  • Nastav správne regulačné klapky, aby bol správny prívod vzduchu.
  • Staraj sa o vykurovacie zariadenia-kotol, krb, kachle, pec.

Príjemným miestom na prechádzky, bicyklovanie či korčuľovanie je pre návštevníkov a obyvateľov mesta Nitra nábrežie rieky. Rieka Nitra je zároveň dôležitým prírodným prvkom krajiny a dáva meno celému kraju – Ponitrie. Pramení pod Fačkovským sedlom v Malej Fatre v nadmorskej výške 850 m n. m. a pri obci Komoča sa vlieva do Váhu.

Je typickým nížinným tokom a výrazne dominantnou riekou v regióne, ktorá zberá vodu takmer z celého územia. Jej koryto tečie asymetricky, bližšie k pohoriu Tribeč. Z ľavej strany Nitra priberá len krátke a málo vetvené potoky, oveľa rozvinutejšia je riečna sieť v pravostrannej časti povodia.

Testovanie hodnôt vody v prameňoch vykonáva mesto 2x za rok. Voda z prameňov je podľa posledného odberu a testovania nepitná. Podľa vyhodnotenia vzoriek sa následne označujú pramene. Pri posledných meraniach boli pramene Šindolka a Svoradov označené ako pitné.

Výskyt prameňov
Na území mesta Nitra sa nachádza 6 prameňov. Jedná sa o tieto pramene : – Na Kláštorskej ulici, Pivonkovej ulici, Martinskej ulici, prameň Šindolka, prameň Buganka, Svoradov prameň.

Kvalita
V meste sa na prameňoch robia 2x ročne odbery. Nižšie v tabuľke sa nachádzajú hodnoty.

Väčšina prameňov je nepitná z dôvodu výskytu dusičnanov vo vode, ďalej kvôli koliformným baktériám, črevným enterokokom a Escherichia coli.

Názov prameňa2022 1.polrok2022 2.polrok2023 (1x robený)2024 1.polrok2024 2.polrok
Svoradov prameň  netiekol počas odberunetiekol počas odberupitnýpitnýnepitný
Na ulici Pivonkovánepitnýnepitnýnepitnýnepitnýnepitný
Prameň Šindolkanepitnýnepitnýpitnýpitnýnepitný
prameň Kláštorskánetiekol počas odberunepitnýnepitnýnetiekolnetiekol
Prameň Martinskánepitnýnepitnýnepitnýnepitnýnepitný
prameň Bugankanepitnýnepitnýnepitnýnepitnýnepitný

V Meste sa nachádzajú pitníky na týchlo lokalitách:

  1. Pribinovo námestie
  2. Župné námestie
  3. Studňa, pešia zóna
  4. Koníky, pešia zóna
  5. Mestský park Sihoť pri bufete, detskom ihrisku
  6. ulica Na Palánku pri kostolíku
  7. za Family centrom Klokočina

Ing. Jana Königová
referent pre mestské poľnohospodárstvo
číslo dverí: 417
jana.konigova@msunitra.sk

Vytvorené: 12. 1. 2025