Pre mňa je značkou Nitry nitriansky úsmev
9. september 2021
Rozhovor s Katarínou Živanovič, novou riaditeľkou Kreatívneho centra

Rozhovor s Katarínou Živanovič, novou riaditeľkou Kreatívneho centra.

 

Katarína Živanovič v minulosti pôsobila na pozícii riaditeľky Kultúrneho centra REX v Belehrade, viedla tiež odbor kultúry srbského hlavného mesta a pôsobila ako výkonná riaditeľka Múzea histórie Juhoslávie. Pred šiestimi rokmi prišla žiť na Slovensko zo Srbska, aby ako generálna manažérka košického Kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik zúročila svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti manažmentu kultúry. Dnes je riaditeľkou Kreatívneho centra v Nitre, ktoré vznikne v bývalom kine Palace na Radlinského a v bývalých kasárňach na Martinskom vrchu pod Zoborom.

V ako stave je príprava kreatívneho centra? Na čom aktuálne pracujete?

Pracujeme na niekoľkých veciach naraz. Je to komplexný projekt, pionierska práca. Veľa sa učíme. Každý z nás má iné skúsenosti z predchádzajúcich projektov. V tejto fáze rozširujeme tím a ujasňujeme aktivity projektu. Práve pracujeme na dokumentácii pre rekonštrukciu budov. Prebieha verejné obstarávanie na rekonštrukciu Martinského vrchu, ktorá začne ako prvá. Zároveň prebiehajú aj konzultácie s ministerstvom kultúry. V druhej fáze budeme napĺňať kapacity ľudí, ktorí sú spojení s kultúrou a kreatívnym priemyslom. To sú podnikatelia aj nepodnikatelia, ktorých má projekt lepšie pripraviť na trh práce. V tretej fáze budeme viac pracovať s verejnosťou.

Kreatívne centrum má vzniknúť v dvoch lokalitách. Jedno v centre mesta na Radlinského a druhé na Martinskom vrchu v bývalých kasárňach. V čom sa budú líšiť?

Štruktúra priestorov bude iná, ale obsahom sa budú dopĺňať. Bývalé kino Palace bude tvoriť jedna sála, spolu s nejakou kaviarňou. Bude to priestor pre rôzne formy živej kultúry, najmä divadlo a tanec, ale dúfame, že sa nám podarí organizovať aj koncerty. Uvidíme, ako bude budova izolovaná, aby to nerušilo ľudí, ktorí bývajú okolo. Priestor na Martinskom vrchu bude zložitejší. Ráta sa s dielňami, hudobnými štúdiami, coworkingom, predajňou. Bude tam tiež priestor zameraný na vizuálne umenie, ale chceme, aby bol čo najviac multifunkčný.

Vizualizácia KP Vizualizácia KP

Na Slovensku existujú nezávislé kultúrne centrá, existujú mestské kultúrne strediská. Bude to niečo podobné?   

To, čo my robíme, bude trošku iné v tom, že náš projekt bude obsahovať aj tvorivú časť. Nebude to iba prezentačný priestor, ale bude to priestor, v ktorom bude veľká časť kreatívneho priemyslu tvoriť. Nebude to iba kultúra a umenie, ale aj kreatívny priemysel.

Čo si máme predstaviť pod kreatívnym priemyslom?

V našom prípade to znamená scénické a vizuálne umenie, hudba, audiovízia, multimédiá a remeslá.

Čiže, rozumiem tomu správne … som kreatívec, mám nejaký nápad, prihlásim sa do jedného z vašich programov a vy mi pomôžete sa presadiť? 

Áno, máte nejaký nápad, zaujíma vás, či je to práca pre vás, nemusíte sa trápiť, že nie ste podnikateľ, prihlásite sa na jeden z programov, ktorý budeme ponúkať a s nami si prejdete celý proces – aký je váš biznis plán, finančný plán, ako si vybudovať tím..

A ak som podnikateľ?

Viete ako to je, keď ste podnikateľ, tá práca vás zlomí. Každý deň to je niečo nové. S nami si môžete dať trošku odstup od vecí a s expertami, ktorých bude naše centrum ponúkať, sa pozrieť na problémy, zistiť, čo zlepšiť, robiť inak.

Aká bude udržateľnosť tohto projektu?

Poviem to takto, my tu budujeme Akadémiu kultúrno-kreatívneho priemyslu. Ak sa celý projekt rozrastie, nie je otázne, či sa to udrží alebo nie. Projekt budujeme na základe analýzy, ktorej ja verím. Áno, medzičasom sa nám všetkým stali rôzne veci. Počas pandémie sa zmenilo naše vnímanie, aj pohľad na život. Ja verím, že aj vďaka tomuto projektu sa kreatívny a kultúrny priemysel nadýchne ešte raz. Treba si uvedomiť, že to nie je projekt len mestského úradu, je to projekt mesta Nitra. Je to obrovská šanca Nitry, že vybuduje ďalší aspekt svojej identity, ktorý ju zviditeľní. A potom sa už cesta nájde.

Nitra sa tento rok uchádza o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Čo by podľa vás mala mať Nitra nesúca tento titul?

Ja si myslím, že Nitra to už má. Titul Európske hlavné mesto kultúry nie je len niečo vymyslené, je to uznanie toho, čo už mesto má. Titul je impulzom, ktorý mesto posilní.

Čo bolo pre vás motiváciou prísť na Slovensko? Neváhali ste vymeniť Srbsko za Slovensko a začať úplne odznova?

Pre mňa sú dôležití ľudia. Práca v košickej Tabačke bola pre mňa výzva. Každý, kto rozumie tomu, že môže niečo priniesť do tímu, projektu, vie o čom hovorím. Cítila som, že moje skúsenosti sú už také, že ich môžem posúvať aj ďalej a budú prínosom.

A aká bola motivácia prísť do Nitry?

Mám rada budovanie a nové veci. Je to pionierska vec, čo sa tu deje. Hľadáme spôsob, ako sa to dá robiť. Celý proces je inovačný. Osobne si myslím, že takýto projekt má oveľa väčší zmysel v menšom meste ako je Nitra než vo veľkom, kde je už veľa vecí vybudovaných. Na Nitre je zaujímavá najmä energia mladosti. Vedenie mesta je mladé, tím Nitra 2026 je mladý a to je šanca pre nás, ktorí sme iný ročník. Ja mám 53 rokov a pre mňa je motivačné to, že predávam skúsenosti mladým ľuďom, ktorí sú ľudia budúcnosti.

Stihli ste si tu už obľúbiť nejaké miesta?

Mesto sú aj miesta, ale pre mňa sú mesto primárne ľudia. Tá energia ma motivuje. Áno, niektoré steny ma bavia viac ako iné. Centrom mojej pozornosti sú ale miesta, ktoré teraz renovujeme. Rada tiež fotím miesta, ktoré by kultúru a kreatívny priemysel mohli niekam posunúť. Napríklad mám veľmi rada schody z Farskej ulice k Piaristickému kostolu, kde sa nachádza môj obľúbený grafit. Mám rada aj miesta pri rieke alebo ulicu Fraňa Mojtu. Mám rada asfalt, ale aj prírodu. Stane sa aj to, že idem do obchodného centra a pozerám sa na ľudí, čo ich zaujíma, o čom hovoria, ako komunikujú, kde sa zdržiavajú, ako by sme mohli použiť priestor, kde ich je veľa na našu propagáciu. Proste chodím cez mesto a pozorujem. Nepočúvam hudbu, keď kráčam, aby som počula zvuky mesta.

obr1 obr2

Aký bol váš prvý dojem z Nitry?

Zdá sa mi, že vy ani neviete, čo máte. Pre mňa je značkou Nitry nitriansky úsmev. To sú ľudia, ktorí v Nitre sú a ako pôsobia. Odkedy som v Nitre, každý sa na mňa len usmieva, každý má na mňa čas a mám pocit, že ich zaujíma, kto som. To sa nestáva veľmi často. Dnes je veľký rozruch okolo vecí, ktoré sú perfektné, jedinečné… a ja mám z Nitry pocit, že Nitra je ľudská. Sme takí, akí sme a netvárime sa, že sme niečo iné. Podľa mňa to stačí a netreba už nič nafukovať. Ľudia len nevidia to, čo tu majú. A preto je pre mňa kreatívne centrum a Nitra 2026 to, že otvoríme oči, pozrieme sa okolo sebe a povieme si – aha, veď my máme aj to.

 

Rozhovor bol publikovaný v Radničných novinách 9/21.

Projekt Kreatívne centrum Nitra (kód projektu: 302031ADT3) je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Integrovaný regionálny operačný program.

 

Lenka Mareková
Foto: Lenka Mareková a archív Katarína Živanovič


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022