Na prechádzkach si dávajte pozor, varujú odborníci.
Na Slovensku sa premnožujú kliešte, najviac ich je v okolí Nitry. V poslednom období nachádzajú odborníci kliešte aj v lokalitách, v ktorých sa doteraz nevyskytovali.
„Sú na celom území Slovenska. Našli sme ich aj na Kysuciach. Dostávajú sa teda aj do nadmorských výšok, v akých do nedávna neboli,“ hovorí entomológ a špecialista na boj s kliešťami Jozef Brestovský.
Najhoršia situácia je v okolí Nitry i v samotnom meste, kde je výskyt tohto nebezpečného hmyzu vyšší ako inde. „V tomto regióne je aj veľká premorenosť kliešťovou encefalitídou. Je to dlhoročné prírodné ohnisko tejto choroby a teda aj vysoká pravdepodobnosť nákazy,“ vysvetľuje Brestovský.
Problémom začína byť výskyt kliešťov priamo v meste. „Nepoznám miesto kde by neboli. Sú v záhradách, parkoch, na trávnikoch pred panelákmi. Ľudia nepredpokladajú, že aj tu sa im na pokožku môže prichytiť kliešť, a tak hrozí, že ho objavia príliš neskoro. V nitrianskom regióne ich je viac a sú infekčné,“ upozorňuje Brestovský.
Podľa neho nemá zmysel bojovať s kliešťami priamo v prírode, pretože chemické postreky by zničili celé biotopy. Zmysel to má iba v uzavretých priestoroch akými sú detské tábory, či mestské parky.Najúčinnejšou ochranou je podľa odborníkov očkovanie a používanie repelentných prípravkov. Na užívanie B-vitamínu sa spoľahnúť nedá. „Testovali sme B 1 a na repelentný účinok bola potrebná dávka hraničiaca s toxicitou. Ak sa človeku aj napriek prevencii prichytí kliešť na pokožku, je dôležité odstrániť ho čo najskôr. Nie je nutné otáčať ho, pretože nemá vývrtku, ale harpunuje. Mne sa osvedčilo potrieť ho hustou mydlovou penou a on sa okamžite pustí,“ doplnil Brestovský.
Kliešte nežijú na konároch stromov, ale v trávnatom poraste, kde sa vyskytujú až do výšky jedného mesta odkiaľ napádajú človeka, alebo väčšie zvieratá. Pre prenos infekcie je dôležitá aj dĺžka sania.
„Na to aby sa slinami kliešťa preniesla do tela človeka je potrebných najmenej 24 hodín,“ vysvetľuje riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre Katarína Tináková.
„Ochorenie na kliešťovú encefalitídu sa prejavuje vysokými teplotami, silnými bolesťami hlavy a slabosťou. Charakteristickým znakom boreliózy je opuch a začervenenie v mieste prisatia, nevoľnosť únava, horúčka, bolesti hlavy, svalov a kĺbov. V neskorších štádiách postihuje kĺby, nervový systém, srdce, kostrové svaly a ďalšie dôležité vnútorné orgány,“ uvádza sa na stránke RÚVZ Nitra.
Ľudmila Synaková
ilustračné foto: pixibay
Vytvorené: 30. 4. 2020