Mesto Nitra je jednou z 12 európskych prípadových štúdií projektu PLUS Change. Územie mesta a jeho obyvatelia čelia zásadným zmenám vo využívaní krajiny a súvisiacim výzvam pre tvorbu nového územného plánu. Projekt PLUS Change zapája rôzne zainteresované strany a podporuje tak tvorbu udržateľného a zdravého mesta, kde blahobyt obyvateľov a ochrana prírodného prostredia sú prioritou.
V januári 2024 bol v rámci tohto projektu zostavený a zverejnený krátky dotazník pre zástupcov zainteresovaných skupín. Témou boli existujúce negatívne trendy rozvoja v meste Nitra a možnosti na ich elimináciu. Respondentmi boli zástupcovia nitrianskej radnice, urbanistov, univerzity, poľnohospodárov, žurnalistov, Inštitútu strategického plánovania a štátnej správy v oblasti životného prostredia.
Dotazník obsahoval tieto tri otázky:
- Aké hlavné riziká (negatívne trendy) sú spojené so zmenami využívania krajiny v „regióne“ mesta Nitra?
- Čo robiť a ako dosiahnuť elimináciu týchto rizík v najbližších 10 rokoch?
- Ktoré pozitívne príklady (opatrenia, projekty, politiky, …) v tejto súvislosti poznáte? Ako podporiť takéto pozitívne príklady?
„Zhromaždené odpovede sme zosumarizovali a na ich základe sme sformulovali hlavné problémy, súvisiace výzvy a navrhované opatrenia, resp. odporúčania pre ďalší rozvoj mesta. Síce nie je možné považovať tieto výsledky za reprezentatívne, avšak vyjadrujú názory pomerne širokého spektra rôznych zainteresovaných strán, preto majú určitú relevanciu,“ uviedol Peter Mederly z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Názory respondentov zhrnuli do šiestich hlavných okruhov problémov a súvisiacich výziev. Tie by podľa jeho slov bolo vhodné zohľadniť nielen pri tvorbe stratégie budúceho využívania územia (vrátane územného plánu mesta), ale aj pri manažmente životného prostredia územia a riadiacej/koordinačnej činnosti Nitry a okolitých obcí.
Medzi pozitívne príklady respondenti zaradili novšie oficiálne dokumenty mesta Nitra, ako Plán udržateľnej mobility, Stratégiu adaptačných opatrení na zmenu klímy či prípravnú fázu nového Územného plánu mesta. Ocenili tiež dôraz na alternatívnu dopravu (cyklotrasy, pešie zóny), údržbu a tvorbu systému mestskej zelene a rekreačných plôch v Nitre. Podporiť je potrebné inteligentný spôsob riadenia dopravy, reguláciu statickej dopravy, budovanie záchytných parkovísk, aj mestskú hromadnú dopravu.
Kompletné výsledky dotazníka nájdete v týchto tabuľkách:
Okrem dotazníka tvorcovia projektu zverejnili výstup z mítingu „Possible Landscapes“, o ktorom sme už koncom júna informovali. „Výsledkom je inšpiratívna infografika so stručným úvodom a vysvetľujúcimi komentármi,“ informoval Peter Mederly. Týka sa územia Párovských lúk, málo využívanej, zamokrenej lokalite na druhej strane rieky od mesta Nitra, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe tohto územného plánu mesta Nitra.
„Územie je dostatočne veľké na vybudovanie novej mestskej štvrte a nachádza sa len päť minút jazdy na bicykli od centra Nitry. Je v podstate prázdnym “ihriskom” na experimentovanie a rozvoj mesta budúcnosti. Nemalo by sa stať obytnou zónou, kde ľudia len bývajú a potom stále dochádzajú do centra Nitry za prácou, do škôl a zdravotníckych zariadení. Malo by to byť nové centrum mesta, kde už všetky dôležité funkcie sú. Územie bez áut s množstvom cyklotrás a parkovacími miestami pre autá na okrajoch územia,“ uviedla Merel van der Lande z projektu Plus Change.
Infografiku s nahovorenými komentármi si môžete pozrieť TU. Slovenská verzia sa objaví pod tlačítkom „Native“ vpravo hore.
Jana Krajčovičová
foto: archív projektu Plus Change
Vytvorené: 3. 10. 2024