Ako titul Európske hlavné mesto kultúry zmenil život vo víťazných mestách?
Tento rok to nebude po prvýkrát, čo sa prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry udeľuje v našich končinách. V roku 2 013 sa víťazným mestom stali Košice a u našich českých susedov to bola Plzeň 2 015. Čo priniesli tituly do víťazných miest?
NÁVŠTEVNOSŤ PLZNE VZRÁSTLA O VIAC AKO 16%
Z oficiálnych dát Českého štatistického úradu sa ukázalo, že Plzeň navštívilo v roku 2 015 vyše 3 370 000 návštevníkov a mesto zaznamenalo najdynamickejší nárast v počte prichádzajúcich turistov, až o 1 6,2 %. Plzeň navštevovali ľudia z celej Európy aj Ázie a nárast prenocovaní v meste stúpol až o 30 % aj po skončení projektu EHMK. Mesto sa tak dostalo na porovnateľnú úroveň s najatraktívnejšími českými lokalitami, akými sú Český Krumlov či Špindlerův Mlýn. Titul okrem toho pomohol v meste vytvoriť 771 nových pracovných miest, na mnohých z nich ľudia fungujú doteraz.
Pozitívne na celú kandidatúru a realizáciu projektu Plzeň 2 015 spomína aj zástupca primátora Michal Vozobule: “Kultúra zásadne vstúpila do života našej spoločnosti. Potvrdilo sa tiež, že financovanie kultúry skutočne dáva zmysel. Projekt EHMK zatriasol ustálenou štruktúrou mesta, v pozitívnom zmysle. Dostavil sa pozitívny dopad na ekonomiku, vznikli nové pracovné miesta, do mesta prišlo viac turistov. Zmenil sa aj verejný priestor.
Festival Rock For People v priestoroch plzeňského DEPO2015.
(Foto: Plzeň 2015)
CHÁTRAJÚCE KOŠICKÉ KASÁRNE OŽILI KULTÚROU
Kasárne / Kulturpark boli jedným z pilotných projektov Košíc ako Európskeho hlavného mesta kultúry. Vznikli v areáli bývalých Kasární kpt. Jaroša, ktoré boli postavené v 19. storočí ako jedno z hlavných vojenských zariadení v meste. Kasárne, zasadené do atraktívneho historického parku, boli už vtedy ideálnou voľbou pre kultúrny život. Už počas prípravy projektu Košice 2 013 sa kasárne začali prebúdzať kultúrou a mesto umožnilo určitú časť využívať na rôzne podujatia.
Rekonštrukcia Kulturparku dopadla úspešne a 3 hlavné budovy (Alfa, Bravo, Charlie) + 8 pavilónov sa v roku 2 013 začali napĺňať ľuďmi, koncertami, premietaniami, divadelnými predstaveniami či konferenciami. Súčasťou dnešného kultúrneho centra je aj Steel Park, v ktorom môžu návštevníci na 4 poschodiach spoznávať vedu interaktívnou a hravou formou. Posedieť a oddýchnuť sa dá v kaviarni či pri dobrej knihe v knižnici, ktorá je tiež súčasťou komplexu.
Kasárne / Kulturpark sa tak stali kreatívnym mestským priestorom, plným života, v ktorom sa môžu stretnúť všetky generácie a spoznávať nielen súčasné umenie. Naplno sa využíva najmä v lete, počas ktorého ožíva filmovými aj športovými akciami či známym “Letom v Parku.” Využívané sú však počas celého roka. “Podujatia sa tu konajú aj v jesenných mesiacoch, napríklad počas Bielej noci alebo v období veľmi obľúbeného Polievkového festivalu,“ dopĺňa Martin Dani – vedúci oddelenia produkcie podujatí K-13 Košické kultúrne centrá, medzi ktoré patria aj obnovené košické kasárne.
Aj takto môžu vyzerať kasárne prerobené na multifunkčný kultúrny priestor. Páčila by sa vám podobná rekonštrukcia aj tých našich nitrianskych?
(Foto: Facebook Kasárne / Kulturpark)
Obdobný projekt funguje aj v spomínanej Plzni – blízko jej centra. Ide o kreatívnu zónu DEPO2 015, ktorá tiež vznikla vďaka projektu EHMK v priestoroch bývalého areálu dopravných podnikov a funguje dodnes. Je miestom interaktívnych výstav, divadiel, festivalov, konferencií, komunitnej záhrady či študentských ateliérov. Podobnou cestou oživenia kultúry sa vybralo aj naše mesto a Nitra tak po dlhých rokoch získa kreatívne centrum v priestoroch nitrianskych kasární a bývalého Kina Palace.
Košice, Plzeň a množstvo iných európskych miest sú dôkazom toho, že titul EHMK môže do mesta priniesť množstvo zaujímavých a udržateľných projektov. Máte nápad na nejaký z nich? Využite našu participatívnu výzvu NITRO na webovej stránke: www.nitra2026.eu/nitro a staňte sa súčasťou kandidatúry Nitry na Európske hlavné mesto kultúry.
Text: Martina Kertészová (marketing a PR Nitra 2 026)
Vytvorené: 12. 5. 2021