Bývalý riaditeľ Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobor zomrel vo veku 87 rokov.
Smutná správa o úmrtí bývalého riaditeľa a dlhoročného primára Oddelenia klinickej biochémie vo vtedajšom Odbornom liečebnom ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb v Nitre na Zobore prišla 1. apríla.
František Dvořák sa narodil 16. mája 1933 v Prahe, od roku 1940 žil v Bratislave. Promoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v roku 1959. „Po nástupe na lôžkové oddelenie tuberkulózy sa nemocnica a zároveň aj mesto Nitra stali jeho celoživotným pracoviskom a pôsobiskom,“ spomína Daniel Magula, námestník nemocnice na Zobore.
Dlhé roky bol ošetrujúcim lekárom pre frekventantov Rehabilitačného výcvikového strediska. To bolo ako jediné, v rámci bývalého Československa, zriadené v zoborskom ústave pre prinavracanie chorých, ktorí prekonali tuberkulózu, do normálneho pracovného života.
Stál pri budovaní centrálneho biochemického laboratória, z ktorého v roku 1967 vzniklo Oddelenie klinickej biochémie. Na tomto oddelení pôsobil vo funkcii primára až do roku 1999.
Riaditeľom vtedajšieho ústavu sa stal v roku 1985. „Prepájal rozvoj ústavu v jeho klinickej časti v odbore tuberkulózy a pľúcnych chorôb s rozvojom diagnostických a ambulantných zložiek a pokračoval v línii svojho predchodcu v ďalšom budovaní liečebného ústavu, ktorý v tom čase s počtom 520 lôžok dosiahol svoj najväčší rozmach,“ hovorí Magula.
V rokoch 1974 – 2002 v Nitre pravidelne organizoval celoštátne česko-slovenské kongresy v odboroch fyziológie a patológie dýchania, ale aj vedecko-vzdelávacie schôdze pre pľúcnych lekárov západného Slovenska.
Práca Františka Dvořáka mala medzinárodný dosah. V rokoch 1969-1978 bol koordinátorom veľkej II. a III. chemoterapeutickej štúdie kontrolovanej intermitentnej liečby tuberkulózy pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie. V rámci tejto štúdie zaviedol v slovenských podmienkach niektoré jedinečné biochemické vyšetrovacie metódy. Je autorom alebo spoluautorom viac ako 100 prác publikovaných v rôznych odborných medicínskych periodikách.
V rokoch 1969-2003 bol výrazne činný vo výboroch odborných spoločností Slovenskej lekárskej spoločnosti – klinickej biochémie, pneumológie a ftizeológie, fyziológie a patológie dýchania.
„Jeho priateľská a spoločenská povaha nachádzala odozvu v jeho obľúbenosti a prirodzenom rešpekte u každého spolupracovníka v rámci nemocnice, u obyvateľov Nitry, kolegov v rámci Slovenska i Čiech, ale hlavne u jeho pacientov,“ dodáva Magula.
Za jeho záslužnú odbornú činnosť bol ocenený Zlatou medailou a Medailou založenia Společnosti Lékařsko-Slowanskej Slovenskej lekárskej spoločnosti, Medailou Českej lekárskej spoločnosti J.E. Purkyně, Pamätnou plaketou XX. Nitrianskych lekárskych dní, boli mu udelené čestné členstvá viacerých odborných lekárskych spoločností.
Za celoživotný prínos k rozvoju nitrianskeho zdravotníctva, osobitne pri budovaní a rozvoji Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobor, n.o., za dlhoročnú propagáciu mesta Nitry prostredníctvom organizovania vedecko-odborných lekárskych podujatí celonárodného dosahu venovaných problematike chorôb dýchacích ciest mu bola v apríli 2013 udelená Cena primátora mesta Nitry.
Česť jeho pamiatke!
Lenka Mareková
foto: archív Špecializovaná nemocnica sv. Svorada Zobor, n.o.
Vytvorené: 8. 4. 2021