Nielen koronavírus, ale aj stúpajúce letné teploty môžu poškodiť zdravie seniorov.
V Zariadení pre seniorov ZOBOR v Nitre, patriacom pod nitriansku radnicu, sa v týchto horúcich letných dňoch venuje zvýšená pozornosť zdravej letnej strave, dostatočnému príjmu tekutín a osviežujúcich nápojov. V súvislosti s letnými horúčavami, ktoré pretrvávajú počas týchto augustových dní, personál dôsledne dbá na maximálne pohodlie klientov.
Možnosť pobudnúť v exteriéri
Starčekovia a starenky majú možnosť tráviť deň vo vonkajšom areáli zariadenia. Pobudnúť vonku na čerstvom vzduchu a pod stromami môžu všetci klienti, a to aj menej mobilní prijímatelia sociálnej služby. Nie je žiadny problém, aby ich personál na vozíkoch vyniesol von na čerstvý vzduch ešte kým nie sú horúčavy,“ povedala Libuša Mušáková, vedúca úseku sociálnych služieb v Zariadení pre seniorov ZOBOR v Nitre.
Čerstvý vzduch na izbách
Ako dodala, v spoločenských priestoroch, kde pripravujú pre klientov rôzne aktivity, je nainštalovaná klimatizácia. Rovnako sú klimatizované aj izby v zariadení opatrovateľskej služby, aby ležiaci – úplne imobilní klienti, neboli vystavovaní vysokým teplotám. Klimatizácia sa nachádza aj v niekoľkých izbách zariadenia pre seniorov a klienti ju môžu využívať podľa vlastnej potreby. Spríjemniť horúce letné dni pomáhajú klientom aj ventilátory, ktoré im osviežujú vzduch priamo v ich izbách.
Dostatočný príjem tekutín
Na celodenný príjem a dopĺňanie tekutín dbá personál, ktorý seniorom pri každej príležitosti pripomína dôležitosť prijímania tekutín vo vysokých teplotách. Keďže seniori necítia smäd, klientom dopĺňa personál vodu do pohárov priamo v ich izbách.
„Aj počas podávania stravy v jedálni majú klienti zabezpečený pitný režim, a to predovšetkým podávaním čaju, ktorým sa môžu osviežiť počas celého dňa. Okrem čaju majú klienti počas obedov k dispozícii citronádu, minerálnu vodu, či vodu ochutenú kvalitnými ovocnými sirupmi,“ povedala Libuša Mušáková.
Letnému počasiu prispôsobili aj stravu
Horúcemu letnému počasiu prispôsobujú v zariadení aj stravu klientov. Dbajú najmä na pestrosť jedálneho lístka. Do menu sa zaraďuje čo najviac rôznych druhov potravín ako sú obilniny, pečivo, cestoviny, ryžu, ovocie, zeleninu, mliečne výrobky, mäso, ryby, vajcia, strukoviny, orechy a iné. Pri príprave jedálnych lístkov v letných mesiacoch v zariadení dbajú hlavne na sezónnosť. Podľa slov Libuše Mušákovej to platí najmä o ovocí ako je melón, slivky, nektárinky, či broskyne, ale aj o zelenine ako je domáca mladá cibuľka, reďkovka, paradajky, papriky, mrkva, či hlávkový šalát.
„Ovocie má svoje miesto v jedálnom lístku každý deň vo forme desiaty alebo olovrantu a niekedy tiež ako prídavok k obedu alebo večeri,“ vysvetľuje Libuša Mušáková. Čerstvé sezónne ovocie využívajú pri príprave koláčov, domácich kompótov. Zeleninu podávajú v niekoľkých porciách denne. Na raňajky predovšetkým v surovej forme, ako prílohu k hlavnému jedlu vo forme šalátov a tiež aj ako hlavné jedlo – šaláty na studený spôsob. Z technologických postupov prípravy pokrmov preferujú kuchári pri príprave stravy varenie, dusenie, či pečenie. Je úplnou samozrejmosťou, že na dochucovanie pokrmov sa používajú čerstvé zelené vňate a bylinky.
Ľudmila Synaková
Foto: pixibay.com
Vytvorené: 12. 8. 2020