Veríte, že aj na sídlisku môže vzniknúť záhrada ako pri rodinnom dome?
Novú tvár v týchto dňoch dostáva sídlisková zeleň vo vnútrobloku na Tokajskej ulici sídliska Diely. Už prvý pohľad na toto vynovené a skrášlené územie nás očarí. Akoby švihnutím čarovného prútika sa premenilo na miesto, kde by určite chcel mať domov každý z nás.
Po príchode na záhradnícke stavenisko sa nám pred očami vybavili zábery televízneho programu Nová záhrada, kde partia skúsených záhradníkov buduje záhradku pri rodinnom domčeku. Tu je takmer podobné. Akurát, že chýba televízny štáb s kamerami. Zato šikovní majstri záhradníci nechýbajú.
„Pozorujeme týchto zručných záhradníkov pri práci už niekoľko dní a tešíme sa, aké to tu budeme mať krásne,“ povedali nám mamičky Natália a Simona, ktoré kočíkujúc svoje detičky sa denne pohybujú po týchto miestach. Súhlasne pritakáva aj okoloidúci pán Jozef, ktorý na Tokajskej býva už niekoľko rokov: „Tieto stromy si preriezku už naozaj zaslúžili. No a výsadba týchto nových kríkov, to je super vec. Hodia sa tu.“
Realizáciu prác mala pod palcom záhradnícka spoločnosť Landart z Trenčína. Svojej úlohy sa zhostili mimoriadne obratne, čo nám potvrdili aj ďalší obyvatelia, pre ktorých je táto lokalita domovom.
„Počas výsadby našťastie neboli veľké horúčavy, sem-tam aj výdatne spŕchlo, čo rastlinám iba prospeje, povedal nám zástupca spoločnosti v pozícii majstra Richard Bohuš. Ako nám ďalej povedal, pri realizácii zákazky sadových úprav bolo pre nich najťažšie skĺbiť celú logistiku projektu vzhľadom na rozsah prác a každodenné dochádzanie z Trenčína do Nitry.
„Táto logistika obnášala dovoz rastlín a stromov. Nebolo toho málo, a tak sme sa museli popasovať s výzvou ako ich naraz a bez ujmy prepraviť na miesto realizácie. Kľúčové bolo pre nás správne rozloženie pracovných úkonov. Museli sme zvládnuť časový manažment, aby mal každý realizátor čo robiť, a práce postupovali podľa plánu,“ vysvetlil nám začiatok realizácie tohto náročného projektu Richard Bohuš.
Na realizáciu projektu angažovali šesť až osem ľudí. Projekt zahŕňal rôzne druhy prác, od prípravy plôch na výsadbu krov, vytýčenie polohy stromov, po čom nasledovalo objednanie vytýčenia inžinierskych sietí od spoločností, ktoré ma tieto práce cez riešené územie v kompetencii a mohli mať možnú kolíziu zo stromami. Išlo najmä o vedenie plynu, elektriky, internetu a verejného osvetlenia.
„Po vytýčení stromov a inžinierskych sietí mali tri aleje kolíziu s inžinierskymi sieťami a niekoľko sólo stromov mali tiež. Nasledovala konzultácia s ateliérom, ktorý vytváral projekt o možnom posune stromov mimo sieti. Výber nového umiestnenia stromov prebehol bez problémov,“ dodáva Richard Bohuš. Dodržali povinné ochranné pásma výsadieb od sieti. V priebehu jedného dňa vysadili 69 stromov, ktoré sa rovno po výsadbe začali kolovať, aby mali stabilitu a nekývali sa. „Na druhý deň sme dosadili zvyšných 24 stromov a pokračovalo sa v kolovaní a uväzovaní stromov. Súbežne sa stromy zalievali. Viac-menej sa nám podarilo dodržať plán realizácie. Našťastie nám počasie prialo,“ vysvetľuje podrobne postup pri realizácii projektu.
Firma Lambert Trenčín ako realizátor sadovníckeho diela dostal k dispozícii vysádzací plán s presným určením, kde má byť ktorá rastlina vysadená. „Najväčším mínusom bol podklad sídliska. Pri vŕtaní jám na stromy sme narazili na stavebný odpad, pravdepodobne zo stavby sídliska, ktorý sme museli vyviezť na skládku a nahradiť ho vhodným substrátom, aby mali stromy vhodný podklad pre rast,“ konštatuje Bohuš. Veľkým plusom bolo, že priestor bol otvorený a priestranný. Mohli do neho vojsť s autom aj mechanizmami, čo nim značne uľahčilo celý priebeh prác.
Projekt uvažoval so zachovaním a obnovením existujúcej zelene. Zachovala sa väčšina rastlín. Odstránilo sa iba niekoľko krov a dve lipy – mladá výsadba, ktorá sa dobre neujala a bola na tom zdravotne dosť zle.
„Dokonca jednu z nich počas noci niekto zlomil. Dúfame, že sa to nestane aj našej novej výsadbe. Budeme odstraňovať ešte dospelý pajaseň, ktorý je klasifikovaný ako invázny druh. Nachádza sa medzi chodníkom a bytovým domom. Zrežú ho neskôr, pretože momentálne je obdobie hniezdenia a hniezdia v ňom holuby,“ vysvetľuje Richard Bohuš.
Pár ďalších krov bolo navrhnutých na zmladzovací a zdravotný rez, pričom sa rastliny presvetlili, prečistili zvnútra a odstránili sa konáre, ktoré zasahovali do komunikácií. Zachovala sa veľká ruža a skupiny krov. Pätnásť už jestvujúcich stromov prešlo rukami arboristu, ktorý im presvetlil koruny a vyvážil pomer konárov, prípadne odstránil nebezpečné konáre.
Do vnútrobloku na Tokajskej ulici vysadili aleje, ktoré sprevádzajú sídliskové komunikácie. Novovysadené aleje stromov tvorí 16 javorov poľných, 15 jarabín mukyňovej a 15 líp malolistých. Ako kostrové dreviny priestoru boli do priestoru použité 3 duby cerového. Všetky tieto dreviny sú rozmiestnené v území vnútrobloku. Nasledovala výsadba 13 javorov ohnivého, 5 jaseňov manového, 4 okrasných čerešní a 2 čerešní vtáčej – burlat, ktoré majú veľmi chutné plody. Okrem nich tu boli vysadené skupiny 11 borovíc lesných a 9 borovíc čiernych.
„Ako popínavá rastlina bol použitý pavinič päťlistý, ktorý sa prichytáva úponkami. Po obrastení celej pergoly vytvorí zaujímavý zelený prvok v priestore, ktorý sa na jeseň zvýrazní premenou farby listov zo zelenej na bordovú. Na jeseň listy opadnú, aby na jar opäť vyrástli do krásy,“ vysvetľuje Bohuš.
Na lemovanie miestnej komunikácie vysadili sprievodnú vegetáciu. Podľa slov Richarda Bohuša do prostredia zakomponovali drieň biely, zlatovku prostrednú, vtáčí zob vajcolistý a kalinu obyčajnú. Hlavnú trávnatú plochu oddeľuje od cesty hlošina ebbingeovej, ktorá zároveň vytvorí protihlukovú a vizuálnu bariéru.
„Našou práca boli iba sadové úpravy, to znamená odstránenie, rezy a výsadba krov a stromov a založenie trávnika. K pilierom pergoly, ktorá tu stojí už dávnejšie, sme vysadili pavinič. Časom ju obrastie a zazelená. Verím, že to bude nádherné miesto na posedenia,“ hovorí Richard Bohuš.
Po odchode záhradníckej spoločnosti príde do lokality druhá firma. Jej pracovníci v centrálnej časti, kde je spevnená plocha s pergolou, doplnili mobiliár o devätnásť drevených lavičiek z dubového dreva s operadlom, päť piknikových stolov s lavicami a odpadkovým košom.
Keď záhradníci a remeselníci zbalia všetko svoje náradie, rozozvučí sa nanovo spev vtákov. Na kríky aj pod ne sa vráti všetok chrobačí život, začnú bzučať včely aj čmeliaky… A potom sa už obyvatelia môžu naplno oddávať životu v tejto vynovenej veľkej záhrade.
„Toto všetko by malo vyplývať na zlepšenie mikroklimatických podmienok,“ uviedol hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek. „Ak sa chcete aj vy prísť pozrieť na toto miesto, dostanete sa sem z Tokajskej, Jarabinovej alebo Rýnskej ulice,“ dodal. Kvalita životného prostredia a kvalita života spolu úzko súvisia. Ak dlhodobo žijeme v neútulných a nesúrodých priestoroch, určite máme v živote oveľa menej potešenia, ako keby sme bývali v príjemnom a harmonickom prostredí. Táto pravda platí nielen pre interiér, ale rovnako i pre exteriér.
Do krásy a harmónie prírody sa nepatrí miešať peniaze, no pre poriadok sa nedá inak. Musíme hovoriť aj o financiách. Žiaľ, bez peňazí to nejde. „Náklady na regenerácia vnútrobloku na Tokajskej ulici predstavujú 53 380 eur, pričom požadovaná výška nenávratného finančného príspevku je 50 712 eur,“ povedal Vladimír Ballay, vedúci odboru strategického a projektového riadenia nitrianskej radnice.
Ľudmila Synaková
foto: Roman Oravec
Vytvorené: 3. 8. 2020