Na konferencii odznelo sedem prednášok.
Poznáme ho pod menom Cyril, hoci toto meno mu patrilo len posledných 50 dní pozemského života. No práve s týmto menom vstúpil do dejín Európy spolu s bratom Metodom.
Jeho kresťanský intelekt sa formoval v byzantskom kultúrnom prostredí, v centre významných politických udalostí a zápasov o charakter kontinentu. Konštantína právom nazývali Filozof, pretože zmyslom jeho života sa stala Múdrosť (Sophia), chápaná ako konvergencia hľadania antickej gréckej múdrosti a Božej Múdrosti cez Slovo – osobu Ježiša Krista.
Vedecká konferencia, zaoberajúca sa kultúrnym a duchovným dedičstvom Konštantína – Cyrila, odštartovala dnes vo Veľkej dvorane Ponitrianskeho múzea v Nitre, celý rad podujatí organizovaných pri príležitosti mestských slávností Nitra, milá Nitra 2019.
Odznelo na nej sedem prednášok, týkajúcich sa osobnosti Konštantína Filozofa, ktorého 1150. výročie úmrtia si v tomto roku pripomíname. Profesor Martin Homza zaujal prednáškou, v ktorej definoval a rozobral vzťah Slovákov k cyrilo-metodskej tradícii z pohľadu kontinuity a diskontinuity, profesor Ján Lukačka sa pozrel na jeho detstvo a roky dospievania, profesor Ľubomír Kralčák sa venoval Konštantínovej hlaholike a jej kultúrnemu významu a profesor Peter Ivanič prednášal o Vševladovi Jozefovi Gajdošovi a výskume Medicejského hlaholského kódexu.
Účastníkov konferencie zaujal aj blok odpoludňajších prednášok – docent Martin Pukanec hovoril o tajomstve hrobu arcibiskupa Metoda, doktor František Synek porozprával o Archeoparku v Mikulčiciach. Zberateľ poštových známok doktor Milan Šajgalík krátko pred vernisážou poštových známok s cyrilo-metodskou tematikou porozprával o vzťahu sv. Konštantína – Cyrila, sv. Metoda a sedempočetníkov na poštových zámkach.
Text: Ľudmila Synaková
Foto: Roman Oravec
Vytvorené: 4. 7. 2019