Práca s predsudkami a menšinami – tak znel názov workshopu, ktorého sa v dňoch 7. a 8. novembra zúčastnili členovia Mestského akčného tímu (MAT). Sú medzi nimi odborníci z oblasti práce s mládežou, špeciálni a sociálni pedagógovia, školskí psychológovia, koordinátori prevencie, riaditelia základných škôl, rodičia a zamestnanci odboru školstva. Už viac ako rok sa stretávajú s cieľom zlepšiť prostredie pre našu mládež.
Workshop v priestoroch nitrianskej radnice viedla skúsená lektorka Mirka Molnár Ľachká.
„Práve my dospelí potrebujeme začať od seba a skúsiť byť nositeľmi tejto zmeny, a to napríklad tým, že prejavíme ozajstný záujem o svet, záujmy a prežívanie mladých ľudí napriek tomu, že mu nerozumieme a javí sa nám čudný,“ vysvetľuje Júlia Prablesková, koordinátorka projektu Planet Youth. V rámci workshopu sa preto účastníci naučili, ako pracovať s vlastnými predsudkami, scitlivovať sa voči rozmanitosti a vnímať rozdiel medzi pozorovaním a posudzovaním.
Týmto participatívnym prístupom má mesto Nitra, inšpirované programom islandského modelu primárnej prevencie Planet Youth, snahu prinášať a implementovať opatrenia, ktoré z dlhodobého hľadiska prispejú k znižovaniu rizikového správania mladých ľudí.
(red)
foto: Adobe Stock, Júlia Prablesková
Vytvorené: 11. 11. 2024