Mestská včelnica: prvý med by mohol byť koncom jari
19. december 2023

Nový domov v areáli Zoborských kasární postupne nájde desať včelích rodín. Do priestorov prvej mestskej včelnice v Nitre sa presťahovali v októbri, starať sa o ne bude občianske združenie Zoborské včely. Vyčistenie plochy zabezpečilo mesto, ktoré chce aj týmto spôsobom pokračovať vo vytváraní príjemného prostredia nielen pre svojich obyvateľov, ale aj návštevníkov z iných miest.

V rozhovore s včelárom Rudolfom Kotruszom sa okrem iného dozviete, ako vznikol nápad založiť mestskú včelnicu, na čo bude slúžiť, ale aj aké aktivity sú naplánované do blízkej i vzdialenejšej budúcnosti.

Koľko úľov a včiel je aktuálne v kasárňach?

Aktuálne je na stanovišti v Zoborských kasárňach umiestnených 5 úľov – včelstiev. V tomto čase sú už včelstvá zazimované a pripravené prežiť v úli v tesnom chumáči až do skorej jari, keď im počasie znovu umožní pravidelne vylietať z úľov. V zimnom období je v každom úli zhruba 10 tisíc včiel, vo vrchole sezóny začiatkom leta to môže byť 40 až 60 tisíc včiel v jednej rodine.

Pribudnú ešte ďalšie? Ak áno, koľko a kedy?

Plán je do desať rodín na tejto včelnici. Podstatné je, aby miesto vyhovovalo včelám z pohľadu dostatočnej pastvy – laicky povedané, aby mali včely dostatok kvetov počas celej sezóny. Včelstvá na včelnici budú pribúdať aj podľa potrieb účastníkov včelárskeho krúžku, ktorý vedieme pre záujemcov o včelárenie. To bola jedna z prvých myšlienok, prečo zriadiť mestskú včelnicu – aby si sem začínajúci včelári mohli na pár sezón umiestniť jeden dva úle a starať sa o ne s našou pomocou do momentu, kým si pre ne nájdu vhodné stanovište.

Aký čas je potrebný, aby sa včely adaptovali na nové prostredie? Kedy by mohol byť prvý med?

Včely sa na novú lokalitu dokážu adaptovať v priebehu niekoľkých dní, dokážu si veľmi presne zmapovať a zapamätať okolie svojho úľa. Úle so včelstvami sme do Zoborských kasární presunuli neskoro na jeseň, v čase, keď už bola letová aktivita včiel minimálna. Na jar už budú opeľovať kvety a zbierať nektár v okruhu stoviek metrov až niekoľkých kilometrov okolo kasární. Kedy, respektíve či bude prvý med z mestskej včelnice, záleží najmä od počasia, čo názorne ukázala tohtoročná včelárska sezóna. Ale pri troche šťastia by prvý med mohol byť koncom jari 2024.

O včely sa stará vaše občianske združenie? Koľko času si to vyžaduje?

Áno, o včelstvá sa stará naše občianske združenie Zoborské včely, teda jeho členovia. Na jednej strane sa včelám darí lepšie, ak do nich včelár veľmi nezasahuje. Na druhej strane, vzhľadom na umiestnenie včelnice, bude potrebné predchádzať rojeniu týchto včelstiev. To v praxi znamená prehliadku každej rodiny zhruba raz za týždeň, hlavne v období od konca apríla do konca júna. Ale aj v ďalších mesiacoch je potrebné sa o včelstvá priebežne starať, či už po stránke ich zdravia alebo zabezpečenia dostatku zásob na prezimovanie.

Má do včelnice prístup aj verejnosť?

Areál Zoborských kasární je väčšinu dňa verejnosti prístupný a aj včelnica je tak prístupná pre verejnosť. Kto bude mať záujem, môže sa na úle z bezpečnej vzdialenosti pozrieť. Neodporúčame však pohybovať sa v tesnej blízkosti úľov, určite nie bez našej prítomnosti. Aj keď pre chov vyberáme mierne včelstvá, včely si prirodzene chránia okolie úľa (najmä priestor pred ním) a neopatrný návštevník by mohol odísť domov so žihadlom.

Ako vznikol nápad založiť mestskú včelnicu?

Dôvodov, prečo sme sa rozhodli osloviť mesto Nitra s nápadom založiť mestskú včelnicu, bolo viac. Z tých podstatných spomeniem:

– umožniť širšej verejnosti dozvedieť sa viac o živote včiel, včelárení, ale aj o opeľovačoch všeobecne,
– vytvoriť priestor pre začínajúcich včelárov, kde si môžu umiestniť svoje prvé včelstvá a s našou pomocou sa o ne prakticky naučiť starať,
– nadviazať užšiu spoluprácu medzi mestom Nitra a nitrianskymi včelármi, ktorí sa aktívne starajú napríklad o výsadbu nektárodajných stromov,
– prezentovať Nitru ako zelené mesto podporujúce opeľovače.

Tešíme sa, že mesto Nitra, konkrétne pán viceprimátor Špoták, aj Rímskokatolícka cirkev ako vlastník pozemku, na naše oslovenie zareagovali pozitívne a ideu mestskej včelnice v Nitre sa podarilo začať realizovať.

Aké máte plány do budúcna s včelnicou?

Prvá sezóna bude najmä o pozorovaní, ako sa včelám na novom stanovišti darí a či tam majú vyhovujúce podmienky. Ak sa popri tom podarí zorganizovať nejaké menšie podujatie pre verejnosť (napr. v rámci Svetového dňa včiel), budeme radi. Mestská včelnica pekne zapadá do myšlienky zmeniť areál Zoborských kasární na park s rekreačným potenciálom pre obyvateľov Nitry. Časom by tak na včelnicu mohol pribudnúť napríklad presklený pozorovací úľ a náučné tabule s tematikou včiel a opeľovačov všeobecne. Podobne ako realizujeme školské exkurzie na našej Edukačnej včelnici pod Zoborom (kúsok od Šindolky), bude možné časom využiť aj mestskú včelnicu.

Lenka Mareková, Jana Krajčovičová
foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Vyjadrenie mesta k sporu ohľadom výstavby bytov…
25. júl 2024
Nitrianske hody a dožinky: Oslava tradícií a…
23. júl 2024
Aby ľudia ľuďom pomáhali: 18. ročník grantového…
23. júl 2024
Zábava pre celú rodinu na Klokočinskom jarmoku…
22. júl 2024