- Program Slovensko
- Fond na podporu športu
- URBACT: „Green Place. Let’s do it together!“
- Podpora administratívnych kapacít UMR Nitra
- Miestne občianske a preventívne služby v meste Nitra
- Informačný plagát MOaPS
- Opis projektu MOaPS
Projekt „Miestne občianske a preventívne služby v meste Nitra“ je pokračovaním veľmi úspešných a osvedčených projektov „Poskytovanie miestnej občianskej poriadkovej služby v meste Nitra“ a „Zvýšenie zamestnanosti ľudí žijúcich v prostredí MRK poskytovaním miestnej občianskej poriadkovej služby v meste Nitra“. Východisková situácia nového projektu je preto odlišná a projekt „Miestne občianske a preventívne služby v meste Nitra“ bude v prípade jeho odsúhlasenia Poskytovateľom Úradom vlády SR pokračovať so súčasnými 4 členmi MOaPS a novými 4 členmi MOaPS, ktorí budú vybraní cez výberového konanie.
Súčasné dve hliadky MOaPS sa osvedčili nie len pre Mesto Nitra, ale aj pre Mestskú políciu v Nitre a sú jednoznačným prínosom pri zabezpečovaní špecifických úloh predovšetkým pri práci s rómskou komunitou alebo na miestach, kde sa táto komunita vyskytuje alebo má trvalý či prechodný pobyt a z tohto dôvodu mesto pristúpilo k rozšíreniu počtu týchto hliadok na štyri.
Na území mesta Nitry sa podľa Atlasu rómskych komunít (2019) nachádza 5 osídlení s počtom obyvateľov od 200 do 500 obyvateľov – Borová/Kalvária, Dolné Krškany, Dražovce, Mlynárce a Orechov dvor – spolu ide približne do 1 900 osôb. Mesto prevádzkuje komunitné centrum v lokalite Orechov dvor. Druhý poskytovateľ sociálnej služby v komunitnom centre sa nezameriava na marginalizované rómske komunity. Okrem toho mesto realizuje aj terénnu sociálnu prácu v lokalitách Orechov Dvor a Dražovce. Stále teda existujú 3 lokality, kde nie je priamo poskytovaná sociálna služba alebo sociálna práca pre túto cieľovú skupinu.
Vybavenosť službami pre marginalizované komunity
Počet lokalít MRK / počet obyvateľov: 5 lokalít / 1 900 osôb
Počet lokalít MRK, kde je poskytovaná služba: 2 lokality / 850 osôb
40 % pokrytie lokalít / 45 % pokrytie obyvateľov
/ Zdroj : Atlas rómskych komunít, 2019 (MV SR) /
V meste Nitra funguje jedno komunitné centrum ako riadne registrovaná sociálna služba Mestom. V lokalite Orechov dvor pôsobia k 31.7.2023 jeden terénny sociálny pracovník a dve terénne pracovníčky. V lokalite Orechov dvor sa k dátumu 31.7.2023 nachádzalo 371 obyvateľov. Komunitné centrum Orechov dvor malo 137 dospelých klientov a 36 detských klientov (15-18r.), ktorým sa pracovníci venovali prostredníctvom rôznych aktivít.
Tieto aktivity možno rozdeliť na:
- komunitné aktivity spolu ich bolo realizovaných 151;
- skupinové aktivity, spolu 364..
Od roku 2021 po súčasnosť bolo poskytnutých 4291 individuálnych intervencií obyvateľom lokality Orechov dvor. Obyvateľom boli zo strany odborných pracovníkov poskytnuté poradenstvo a intervencie najmä v oblasti sociálneho zabezpečenia, bývania, podpory pri zlepšovaní hygienických návykov a asistencia pri komunikácií s verejnými inštitúciami. Terénni (sociálni) pracovníci navštevovali domácnosti obyvateľov a priamo v ich prirodzenom prostredí zisťovali ich problémy, venovali sa najmä individuálnej práci s konkrétnymi členmi komunity alebo mohli obyvatelia prísť priamo do miestneho komunitného centra. V komunitnom centre Orechov dvor bolo poskytované uvedené poradenstvo každý deň v doobedňajších hodinách. Terénni sociálni pracovníci poskytovali poradenstvo počas celého dňa.
V priestoroch Komunitného centra Orechov dvor sa každý deň organizovalo doučovanie a príprava do ZŠ (predovšetkým písanie domácich úloh) pre deti, ktoré v ten deň boli v škole. Po príprave do školy majú deti možnosť zúčastniť sa tvorivých krúžkov, a tým zmysluplnejšie využiť svoj voľný čas. Rodičia detí boli k pravidelnému dodržiavaniu návštevy školy motivovaní viacerými spôsobmi.
Terénna sociálna práca je realizovaná aj v mestskej časti Dražovce. Intervencie boli do 31.7.2023 poskytnuté približne 85 občanom. Jednalo sa najmä o prevenciu pred záškoláctvom, udržiavanie hygieny a čistoty v komunite, osveta v oblasti starostlivosti o maloleté deti a zverené osoby, ako aj intervencie zamerané na zvyšovanie zamestnanosti a uplatnenie sa na trhu práce. Terénni sociálni pracovníci vykonali v sledovanom roku zároveň analýzu sociálno-patologických javov prítomných v danej komunite a zrealizovali následné opatrenia na ich minimalizáciu resp. odstránenie. Práca v Komunitnom centre sa stáva nástrojom, prostredníctvom ktorého sa vytvárajú predpoklady a podmienky na zvyšovanie všeobecnej, vzdelanostnej a kultúrnej úrovne obyvateľstva.
Mesto Nitra identifikovalo spoločenské problémy v príslušných mestských častiach a boli navrhnuté prioritné oblasti:
- dodržiavanie zákonov a nariadení;
- prevencia kriminality;
- oblasť vzdelávania a voľného času (najmä problematika záškoláctva),
- oblasť sociálnych služieb (bývanie, terénna sociálna práca)
- životného prostredia (zvyšovanie povedomia o negatívnych dopadoch na životné prostredie nelegálnych skládok a škodlivého odpadu);
- zamestnanosť (aktivačné práce);
- interkultúrna spolupráca v lokalite (sociálna inklúzia)
V uvedených oblastiach sa javí ako nevyhnutné:
– intenzívne, na adekvátnej úrovni a vhodne zvolenou formou informovať a komunikovať rôzne spoločenské témy s marginalizovanou rómskou komunitou, ako aj
– senzibilizácia a vzdelávanie majoritnej časti obyvateľstva vo vzťahu k marginalizovanej rómskej komunite;
– zabezpečenie dodržiavania verejného poriadku;
– zabezpečenie bezpečnosti cestnej premávky s ohľadom na školopovinné deti;
Hliadky MOaPS budú úzko spolupracovať s Mestskou políciou v Nitre, ktorá ich odborne a organizačne bude viesť. Koordináciou MOaPS je poverený veliteľ školiaceho a výcvikového strediska a prevencie. Hliadky MOaPS vytvorené z členov MRK, budú po odbornom zaškolení nasadzované do lokalít, v ktorých majú trvalý alebo prechodný pobyt rómske komunity. Vybraní noví kandidáti budú odborne vyškolení s cieľom zvýšenia teoretických a praktických zručností pri výkone svojej činnosti, zameranej predovšetkým na:
- identifikáciu protispoločenskej činnosti,
- vybrané skutkové podstaty zákona o priestupkoch, Trestného zákona a iných záväzných právnych predpisov,
- základy a spôsob dokumentácie zistených skutočností,
- základy efektívnej komunikácie s členmi MRK, políciou, miestnymi úradmi verejnej správy,
- základné ľudské práva,
- bezpečnosť a ochrana pri práci,
- metodické usmernenie o náplni práce a povinnostiach člena MOaPS.
Z predchádzajúcich dvoch projektoch boli po úvodnom zaškolení a uvedení do praxe na úseku kontroly dodržiavania verejného poriadku dve hliadky MOaPS. Pre Mestskú políciu v Nitre sú jednoznačným prínosom pri zabezpečovaní špecifických úloh predovšetkým pri práci s rómskou komunitou alebo na miestach, kde sa táto komunita vyskytuje alebo má trvalý či prechodný pobyt.
Hliadky MOaPS budú pracovne aktívne na miestach, ktoré sa primárne alebo sekundárne dotýkajú marginalizovaných rómskych komunít. Ich snahou bude vo všeobecnosti podpora sociálneho začlenenia marginalizovanej skupiny rómskeho obyvateľstva mesta Nitry, zmierňovanie a odstraňovanie individuálnych i celospoločenských disparít, ktoré postupne vedú k prehlbovaniu ich sociálneho vylúčenia a následne k zníženej kvalite života.
Úlohy miestnej občianskej poriadkovej služby vykonávajú 8 pracovníci. Pracujú ako 4 hliadky, vo dvojiciach počas pracovných dní:
- ranná zmena od 07:00 do 15:00,
- poobedná zmena od 14:00 do 22:00,
- prípadne podľa pokynov povereného pracovníka alebo primátora mesta v zmysle platného Zákonníka práce.
Členovia hliadok po úspešnom pôsobení počas predchádzajúcich 4 rokov dokážu v súčasnosti pracovať samostatne, sú aktívni pri riešení rôznych problémov, iniciatívne zvyšujú mieru porozumenia medzi MRK a väčšinovým obyvateľstvom, podieľajú sa na zvýšení miery bezpečnosti pre deti v cestnej premávke počas príchodu a odchodu zo školy a znižovaní miery záškoláctva u maloletých detí MRK.
Projekt nadviaže na predchádzajúce 4 roky trvania projektu, kde členovia MOaPS boli efektívnym zdrojom informácií, ku ktorým by sa bezpečnostné alebo poriadkové zložky nedostali, prípadne s veľkým oneskorením. Zároveň boli spoľahlivým zdrojom prenosu informácií v rámci osvety, alebo motivácie rómskych obyvateľov ako sa nestávať páchateľmi protispoločenskej činnosti rôzneho druhu. Tieto apely by boli obyvateľmi MRK od majoritných poriadkových zložiek alebo úradníkov síce vypočuté, ale viac či menej, niekedy však minimálne, rešpektované. Členovia MOaPS svojou autoritou zabezpečili naplnenie alebo aspoň čiastočné naplnenie požiadaviek mesta Nitry či mestskej polície tak, aby nevznikali eskalujúce či neriešené situácie alebo problémy.
Úlohy člena hliadky MOaPS:
- dohliada na ochranu verejného a súkromného majetku pred poškodzovaním, znečisťovaním, vandalizmom, úmyselným poškodzovaním verejno-prospešných zariadení,
- upozorňuje na protispoločenskú činnosť a protiprávne konanie páchateľa a následne oznamuje túto skutočnosť príslušnej inštitúcii, ktorá má riešenie v kompetencii, prioritne Mestskej polícii v Nitre,
- kontroluje pohyb, miesta stretávania sa a spôsob trávenia voľného času maloletých detí a mládeže vo večerných hodinách bez prítomnosti rodičov v určenej lokalite,
- nahlasuje dôvodné podozrenia z alkoholovej alebo nealkoholovej toxikománie mládeže a jednotlivé prípady oznamuje kompetentným príslušníkom MsP Nitra alebo zamestnancom MsÚ Nitra,
- nahlasuje podozrenie zo záškoláctva školopovinných detí,
- upozorňuje na zákaz vypaľovania trávy, lesných a lúčnych porastov a kontroluje dodržiavanie zákazu zakladania ohňov na miestach, ktoré na to nie sú určené a kde hrozí následný požiar, • monitoruje a nahlasuje prípady nelegálnych skládok,
- po predchádzajúcom súhlase primátora mesta je účastný a nápomocný pri zabezpečovaní a organizácii kultúrnych, športových a iných podujatí organizovaných obcou,
- monitoruje a predchádza vzniku konfliktu v rámci MRK, ako aj medzi MRK a väčšinovým obyvateľstvom,
- je nápomocný a operatívne poskytuje asistenciu hliadkam Mestskej polície v Nitre alebo príslušníkom Policajného zboru SR, prípadne iným zasahujúcim záchranným zložkám (HaZZ, RZP, sociálni kurátori a pod.) pri výkone servisných prác, opráv, kontrol zamestnancami žiadateľa,
- kontroluje dodržiavanie poriadku, čistoty a hygieny na uliciach a iných verejných priestranstvách,
- v prípade zistenia nahlasuje výskyt a pohyb zatúlaných alebo ujdených psov v meste,
- vyhľadáva, dokumentuje a eviduje opustené alebo dlhodobo stojace vozidlá, umiestňuje výzvy na tieto vozidlá a asistuje MsP pri ich odstránení z miesta,
- eviduje chýbajúce poklopy, poškodené dopravné značky a zistené skutočnosti bezodkladne nahlasuje povinným subjektom,
- povinným subjektom oznamuje akékoľvek zistené nedostatky v meste.
Zamestnávanie členov marginalizovanej rómskej komunity je pozitívnym príkladom pre ostatných členov komunity a pôsobí na nich motivujúco. Zároveň pri ovplyvňovaní a pozitívnom pôsobení či dohliadaní na poriadok v komunite sú príslušníci MOaPS vlastnou komunitou vysoko rešpektovaní a tvoria stupeň spolupráce medzi komunitou a orgánmi miestnej samosprávy aj štátnej správy na úseku bezpečnosti a poriadku. Na základe vymenovaných dôvodov sa žiadateľ rozhodol pokračovať v tak úspešnom projekte ako sú hliadky MOaPS.
- Zoznam projektov 2004 – 2008
- Zoznam projektov 2009
- Zoznam projektov 2010
- Zoznam projektov 2011
- Zoznam projektov 2012
- Zoznam projektov 2013
- Zoznam projektov 2014
- Zoznam projektov 2015
- Zoznam projektov 2016
- Projekt “Zjednotení v jednej únii“ financovala Európska únia v rámci programu Európa pre občanov
- Poradenské centrum pre osoby ohrozené násilím
- Budovanie partnerstva samospráv naprieč Európou
Vytvorené: 18. 10. 2021
Upravené: 31. 1. 2025