Gyeongju

Kontakt:
260Yangchungo
Gyeongju-si
Gyeongsanbuk-do
Kórejská republika
www.gyeongju.go.kr  

Gyeongju, Južná Kórea/ South Korea
Súradnice/ Coordinates: 35º51′ N 129º13′ E
Rozloha/ Area: 1 324 39 km2
Obyvateľstvo/ Population: 264 091 (December 2012)
Hustota/ Density: 212/km2
Zmluva podpísaná/ Agreement signed: 21.08.2014

Informácie o Južnej Kórei

Štátne zriadenie: prezidentská republika
administratívne usporiadanie: špeciálne vydelené mesto Soul
                 6 miest pod priamym riadením vlády
                 8 provincií
                 1 autonómna oblasť
Rozloha: 98 480 km2

Počet obyvateľov: 48 422 644 (2005)
Hlavné mesto: Soul
Úradný jazyk: kórejčina

Južná Kórea leží na juhu Kórejského polostrova medzi Žltým a Japonským morom. Sever republiky susedí s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou. Západné a južné pobrežie polostrova lemuje niekoľko tisíc malých ostrovov a na východe a v strede územia sa tiahnu pohoria Sobek a Diamantové vrchy. Pri pobreží Žltého mora sa tiahnu roviny a pahorkatiny.
Bývalá japonská kolónia bola po 2. svetovej vojne rozdelená na dve časti a v roku 1984 vznikla Kórejská republika. Názov krajiny je odvodený od mena stredovekej dynastie Koryo.
Štát je chudobný na nerastné suroviny. Vedúcimi odvetviami sú elektronika, elektrotechnika, výroba áut a lodí a ich následný vývoz na zahraničné trhy. Zo značiek vedú Daewo, Hyunday a elektroniku vyrábajúci Samsung.
V subtropickom podnebí sa darí dopestovať ryžu, bavlník, sóju, zemiaky a tabak. Dôležitým je aj rybolov. Krajina dováža veľkú časť potravín.

Informácie o meste Gyeongju

Kórejské mesto Gyeongju leží na juhovýchode Kórejského polostrova, neďaleko pobrežia
Japonského mora. Je druhým najväčším mestom v provincii. Pokrýva rozlohu 1 324 km2 s počtom obyvateľov 364 091 (december 2012). Gyeongju sa nachádza 370 km od mesta Soul a 55 km od hladného mesta provincie- Daegu. Mesto na západe hraničí s mestami Cheongdo a Yeongcheon, na juhu s mestom Ulsa a na severe s mestom Pohang. Na východnej strane mesto ohraničuje pobrežie Japonského mora.

História
Dávna história Gyeongju je úzko spätá s kráľovstvom Silla (57p.nl – 935nl), ktorého bolo hlavným mestom. V kráľovstve počas 992 rokov vládlo 56 kráľov. V priebehu tisíc rokov sa rozšírilo z malého kmeňa na veľké kráľovstvo, ktoré zaberá viac, ako polovicu Kórejského polostrova. Po zjednotení ostrova až k rieke Taedong v roku 668 sa Gyeongju stalo centrom kórejského politického a kultúrneho života a jeho prosperita sa stala legendárnou. Spočiatku sa mesto volalo Seorabeol, neskôr Gyerim a až v roku 935 sa prvýkrát spomína názov Gyeongju. V priebehu nasledujúcich storočí bolo mesto niekoľkokrát napadnuté. V 13. storočí mesto poznačili útoky mongolov, neskôr japonská invázia Kórei. V 20. storočí už ale mesto patrilo medzi hlavné mestá v Kórei. Vykonali sa rôzne archeologické vykopávky, a to najmä v hroboch, ktoré po celé stáročia zostali takmer nedotknuté. V roku 1915 bolo slávnostne otvorené Národné múzeum, v ktorom sa vystavili vykopané artefakty.

Kultúra a vzdelanie
Mesto je známe viacerými pamiatkami UNESCO, ktoré súvisia s jeho bohatou históriou, keďže mesto Gyeongju bolo v minulosti sídlom kráľovstva Silla. Pokladá sa za najhistorickejšiu oblasť celej Južnej Kórei, vyše 300 rokov bolo hlavným mestom celého kórejského polostrova. Pre množstvo pamiatok, ktoré sa nachádzajú na území celého mesta dostalo prívlastok „Múzeum bez stien“. Mesto má 31 národných kultúrnych pamiatok a v Národnom múzeu je umiestnených vyše 16 333 artefaktov. V centre mesta sa nachádza 35 kráľovských hrobiek a 155 mohýl, no v jeho okolí počet mohýl stúpa až na 421. Vzdelanie v Gyeongju je úzko spojené s tradíciou „Hwarangdo“ (Cesta kvetu mladých mužov), ktorá rozkvitla počas obdobia kráľovstva Silla. Jedná sa o vojenský a filozofický program, ktorý ponúka vojenský výcvik mladíkov z aristokratickej triedy. Pri výučbe sa kladie dôraz na bojové umenia.
Systém vzdelávania v Gyeongju je rovnaký ako kdekoľvek inde. V meste sa nachádza 65 materských škôl, 46 základných škôl, 19 stredných škôl, 21 gymnázií a 3 univerzity. Univerzity Dongguk a Uiduk sú budhistické inštitúcie, ktoré poukazujú na prepojenosť mesta s náboženstvom a Gyeongju university, ktorá je silne zameraná na cestovný ruch.

Ekonomika
Mesto Gyeongju sa v roku 1995 rozšírilo o okolité obce a v súčasnosti tvorí mestsko-vidiecky komplex. Dnešné mesto je ovplyvnené ekonomickými, demografickými a sociálnymi trendmi, ktoré sformovali modernú juhokórejskú kultúru. Cestovný ruch naďalej ostáva hlavnou ekonomickou silou, ale vyvinuli sa aj výrobné aktivity kvôli blízkosti k priemyselným centrám, ako Ulsan alebo Pohang. V severnej časti mesta prevláda rybolov, v odľahlejších častiach mesta prevláda najmä poľnohospodárstvo. Hlavnými plodinami sú ryža, jačmeň, fazuľa a kukurica.

Turizmus
Gyeongju je hlavnou turistickou destináciou pre domácich ale aj zahraničných návštevníkov. Mesto sa môže pochváliť viac ako tisícročným dedičstvom s obrovským množstvom starobylých ruín a archeologických lokalít, ktoré ročne prilákajú viac ako 6 miliónov turistov. Okrem iného sa tu nachádza aj hvezdáreň Cheomseongdae, ktorá je jednou z najstarších astronomických observatórií vo východnej Ázii.


Vytvorené: 28. 9. 2022