Zomrel dlhoročný mestský poslanec Ján Jech
16. júl 2020
Významný  pedagóg, vedec, ktorý sa dlhoročne angažoval aj v športovej oblasti, mal 81 rokov

Významný  pedagóg, vedec, ktorý sa dlhoročne angažoval aj v športovej oblasti, mal 81 rokov.

Ján Jech bol ale tiež mimoriadne aktívny pri rozvoji Nitry, vo funkcii mestského poslanca pôsobil počas štyroch volebných období šestnásť rokov. Za svoj nesporný prínos pre mesto dostal v roku 2008 Cenu mesta Nitry – za medzinárodnú reprezentáciu mesta Nitry v oblasti poľnohospodárskej vedy.

Počas celej profesijnej kariéry pôsobil na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre, neskôr po premenovaní na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Najvyšší akademický titul  profesor obhájil Ján Jech v roku 1989. Zastával významné funkcie, bol prorektorom, prodekanom i predsedom Akademického senátu SPU.  Autorsky  sa podieľal na desiatkach vysokoškolských učebníc, vedeckých i odborných prác, ktoré boli publikované doma aj v zahraničí. Patril k spoluzakladateľom agrofyziky na Slovensku, emeritným profesorom bol na SPU v Nitre, na univerzite v bulharskom Ruse jeho prácu ocenili čestným doktorátom.    

Pôsobil aj ako prezident Združenia výrobcov a predajcov poľnohospodárskej  techniky na Slovensku – Agrion.  Ján Jech bol  všestranným a šikovným športovcom, aktívne sa venoval cyklistike, lyžovaniu, džudu, orientačnému behu i biatlonu. V športe pôsobil aj na riadiacich pozíciách, ale aj ako úspešný tréner. Aj preto nebolo žiadnym prekvapením, že jeho zverenci priniesli do Nitry množstvo slovenských aj československých titulov.  

Posledná rozlúčka s profesorom Jánom Jechom, ktorý skonal v pondelok, 13.júla, bude v sobotu, 18.júla o 13.00 h na cintoríne sv. Cyrila a Metoda na Cabajskej ceste.

Parte  Ikona súboru pdf (306 KB)

 

redakčne spracoval: (AJ)


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022