Zimné plávanie na Hangócke s rekordom
21. január 2020
Primátor Marek Hattas splnil sľub, ktorý dal pred rokom a ponoril sa do studenej vody spolu s ostatnými otužilcami

Primátor Marek Hattas splnil sľub, ktorý dal pred rokom a ponoril sa do studenej vody spolu s ostatnými otužilcami.

 

Zimné plávanie vo vodách Veľkej Hangócky v mestskom parku Sihoť má svojich aktívnych vyznávačov i obdivovateľov, prizerajúcich sa z brehu. Jedni ani druhí si ani tohto roku nenechali ujsť jubilejný 10. ročník podujatia. V skupine, ktorá sa vyzliekla do plávok, napočítali organizátori 305 účastníkov, čo bol rekord tohtoročného desiateho ročníka zimného kúpania. Divákov nikto neregistroval, no určite ich bolo minimálne trikrát viac ako otužilcov.     

Voda mala dva stupne Celzia, teplota vzduchu oscilovala na nule. Celkovú atmosféru dotvárali snehové vločky a tiež aj približne päťcentimetrové ľadové kryhy. Vodnú plochu jazera totiž napevno zovrel ľadový pancier, a tak priestor na kúpanie museli v sobotu vysekať a vyhádzať na breh štyria členovia Slovenského rybárskeho zväzu.     

Organizátor tradičného podujatia Marek Pozdech z Klubu Ľadové medvede spod Zobora povedal, že aj tento rok prišli do Nitry milovníci zimného kúpania z celého Slovenska. Sústredili sa v PKO a stadiaľ, náležite vystrojení v županoch, s osuškami okolo pliec  a s pitoresknými čiapkami na hlavách, napochodovali v sprievode hudby k Hangócke.  

Na začiatku kúpania si otužilci zaspievali svoju hymnu a potom sa už každý vlastným tempom, ponoril do jazera. Aj v studenej vode zotrvali každý podľa vlastnej vôle. Pridal sa k nim aj nitriansky primátor Marek Hattas, ktorý sa k nim najskôr prihovoril, privítal ich v Nitre, prispel do finančnej zbierky na pomoc ťažko chorej Sabínke, no vzápätí zhodil zo seba oblečenie a zbehol spolu s ostatnými do vody.

„Som rád, že sa mi podarilo splniť sľub, ktorý som tu dal pred rokom. Trénoval som približne od novembra,“ povedal primátor Hattas po vynorení sa z vody.  

Maximálny čas zotrvania vo vode je 22 minút. Primátor v nej vydržal s úsmevom pre fotoaparáty a kamery asi dve minúty. Niektorí  tam boli iba 30 sekúnd, niekto minútu či dve. V troch stovkách účastníkov sa však našli aj takí otužilci, ktorí preplávali na opačnú stranu jazera – k číslovke desať, ktorá zdobila priestor, kde v lete strieka fontána. Medzi otužilcami sa aj tentoraz našlo aj niekoľko nováčikov, malých detí i seniorov. Všetkým sa dostalo horlivého povzbudzovania fanúšikov z brehu.

Súčasťou podujatia bola finančná zbierka aj zbierka vrchnáčikov pre telesne postihnutú Sabinku Fajnorovú.

V kultúrnom programe účinkoval spevák Itcho Pčelár. Otužilci sa už teraz tešia na ďalší – jedenásty ročník zimného kúpania na Hangócke.

 

Ľudmila Synaková

foto: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022