Zielona Góra ožila slovenským folklórom
24. august 2021
Na úspešnej realizácii projektu sa podieľalo aj mesto Nitra

Na úspešnej realizácii projektu sa podieľalo aj mesto Nitra.

 

Začiatkom augusta vycestovali muzikanti a tanečníci folklórneho súboru Furmani z Centra voľného času Domino do partnerského mesta Zielona Góra (Poľsko), aby v spolupráci s Mestským centrom kultúry zrealizovali už druhý spoločný projekt venovaný slovensko-poľským folklórnym tradíciám. Prvý projekt bol venovaný gajdošskej tradícii, piesňam, a tancom z obce Veľké Zálužie. Vzhľadom k protipandemickým opatreniam bol zhotovený inštruktážny videofilm, ktorý prezentoval štýl hrania na gajdy, charakter gajdošskej hudby, motiviku k tancu s popisom jednotlivých prvkov, i ukážku tanca „Slovenčina“ v autentickej a štylizovanej podobe.

Druhý spoločný projekt bol venovaný čardášom z Tekova a bol realizovaný v priestoroch kultúrneho centra v mestskej časti Stary Kisielin. Počas troch dní Furmani absolvovali prezentáciu krojov, hudby, zvykov a tanečné animácie pre seniorov a deti a odborné workshopy pre prihlásených účastníkov z rôznych kútov Poľska. Hudbe sa venoval Erik Sitár vedúci a primáš ľudovej hudby Furmani, spevácke dielne pre dievčatá viedla členka FS Furmani Nina Repaská. Výuku tanca a mužské spevácke dielne viedol Marián Hlavatý, riaditeľ CVČ Domino a zároveň umelecký vedúci a choreograf FS Furmani.

Záver úspešného podujatia bol venovaný „Slovensko-poľskému večeru hudby a tanca“ kde si účastníci projektu aj široká verejnosť zatancovala slovenské čardáše ale i poľské tance pri ľudových hudbách“ FS Furmani“ z Nitry a „Manugi“ z Bukówca Górnego.

Na úspešnej realizácii projektu sa finančne spolupodieľalo aj Mesto Nitra a prispelo tak k rozvoju a oživeniu partnerských vzťahov s mestom Zielona Góra v Poľsku

 

(CVČD)

Foto: archív FS Furmani


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022