Židovský kultúrny fenomén
2. november 2015
Na Fakulte stredoeurópskych štúdií v Nitre sa 27. októbra konala medzinárodná konferencia Židovský fenomén v stredoeurópskom kontexte.

Na Fakulte stredoeurópskych štúdií v Nitre sa 27. októbra konala medzinárodná konferencia Židovský fenomén v stredoeurópskom kontexte. Konferenciu zorganizoval Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF. Slávnostne ju otvoril dekan fakulty Attila Komzsík a zúčastnil na nej Alexander Ben-Zvi, veľvyslanec Štátu Izrael na Slovensku, Ján Vančo, viceprimátor mesta Nitry a ďalší hostia.

Cieľom podujatia bolo spoznať históriu, tradíciu, náboženstvo židovskej menšiny na Slovensku, Maďarsku, Čechách a v Poľsku, a tiež priblížiť židovskú tematiku v umení – v literárnych dielach, prekladoch, filmových adaptáciách, výtvarnom, hudobnom umení, sochárstve a umeleckom staviteľstve, ako aj v boji proti antisemitizmu. Okrem oslovenia vedeckej verejnosti konferencia svojím obsahom prispela k vyššej informovanosti univerzitnej študentskej obce k spoznaniu židovskej menšinovej kultúry, a tým napomáhať k tolerancii a spolupatričnosti ľudí. Na konferencii odzneli prednášky týchto tematických okruhov: Židovská otázka a holokaust v literatúre, Židovská otázka a holokaust vo filmovej adaptácii, Židovský kultúrny fenomén vo výtvarnom umení, sochárstve a umeleckom staviteľstve, Židovské zvyky a tradície a Dejiny Židov.

Konferenciu zakončilo slávnostné otvorenie výstavy v nitrianskej Synagóge pod názvom Židovské obyvateľstvo na historických fotografiách a judaiká. V rámci programu vystúpila vynikajúca šansonierka Jana Orlická s klavírnym sprievodom. Po slávnostnom otvorení výstavy nasledovala kóšer recepcia. Podujatie finančne podporilo Mesto Nitra. (SY)

Vedúca Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr Tibor Žilka a Jeho Eminencia Alexander Ben-Zvi, veľvyslanec Štátu Izrael na Slovensku pri slávnostnom uvedení publikácie do života.


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022