Zariadenie pre seniorov Zobor oslavuje desiate narodeniny
30. jún 2021
Stále má klientov, čo sú tu od prvého dňa

Stále má klientov, čo sú tu od prvého dňa.

 

Ľudia nielen z Nitry si tú budovu pamätajú ako detskú nemocnicu na Zobore. Keď už nemocnicou nebola, bez života chátrala, až kým ju mesto nevzalo do rúk a neprerobilo na Zariadenie pre seniorov Zobor.

To bolo presne pred desiatimi rokmi. Vtedy sem prišla žiť aj Eva Bizová. Dnes 84-ročná čiperná seniorka je „na Zobore“, ako sa zariadeniu familiárne hovorí, dodnes. Už mesiace pred prerobením nemocnice na zariadenie pre seniorov vedela, že tu raz chce žiť. Pravidelne sem jazdila a stavbu si obzerala ešte v čase, keď sa po Nitre iba šuškalo, že samospráva tu chce poskytovať služby seniorom.

Odísť zo štvorizbového bytu do malej izbičky nie je ľahké pri nikoho. Ani pre Evu to ľahké nebolo. Urobila však čisto pragmatické rozhodnutie. „Nemala som iné riešenie, čo budem sama vo veľkom byte? Žijem podľa motta, že ku šťastiu človek nepotrebuje veľa, a to málo môžeme vždy v živote dosiahnuť. Som ten typ človeka, ktorému ak niekto podaruje kvetinu z poľa, tak sa jej poteší viac ako kytici za 100 eur,“ vraví osemdesiatnička.

Zavial ju sem aj osud. Eva sa totiž roky starala o dcérku s Downovým syndrómom. V mesiacoch pred presťahovaním sa bola na všetko sama. „Dcérka mi z minúty na minútu prestala chodiť aj rozprávať. Iba ležala a ešte mi aj odpadávala. Sanitka k nám jazdila aj dva či trikrát týždenne. Osem mesiacov som sa o ňu starala a potom sa mi z presilenia zrútila chrbtica,“ spomína na krušné chvíle. Kým ju v nemocnici dávali dokopy, dcéru umiestnili do iného zariadenia v Nitre. Eva si ju po vyzdravení chcela vziať späť domov, lekári jej to však zatrhli – jej problémy s chrbticou mohli skončiť tak, že sama by sa už nikdy nepostavila na nohy.

Na jeseň 2010 teda dcéra pani Evy išla do zariadenia na Železničiarskej ulici a Eva sa presne 23. mája 2011 presťahovala do zoborského zariadenia na Jánskeho ulici.

„Spravilo na mňa veľmi dobrý dojem od samotného začiatku. Hneď pri vstupe boli gaučové súpravy, na stenách viseli krásne veci – vyzeralo to, akoby som do nejakého reprezentatívneho hotela prišla. Aj prijatie bolo milé, rovnako milí boli a stále sú aj zamestnanci.“

Rozľahlú budovu pre ľahšiu orientáciu delia dodnes steny rôznych farieb. Je tu žltá časť, modrá, ale aj ružová. Eva Bizová je dáma, ktorá ako vôbec prvá klientka obsadila ružovú sekciu.

„Vybrala som si poslednú izbu pre moju povahu, lebo som introvert. Okamžite ma očaril krásny veľký balkón. Výhľad na hrad bol nádherný a dole som mala krásnu záhradu.“ No prišiel aj šok. Chodby na ružovom oddelení boli v noci tmavé, všetky izby pozamykané, ticho by sa tu dalo krájať. „Nemyslela som si, že tu tu nezostanem spať, ale prišiel na mňa strach,“ pousmieva sa nad takýmito začiatkami Eva. A tak prvých desať nocí chodievala prespať domov. Prvú noc tu strávila až po tom, čo sem prišla iná klientka – záležalo jej na tom, aby tu nová obyvateľka nebola sama a tiež nepochytila strach. A byt pre istotu predala až po dvoch rokoch.

A ako by Eva zhodnotila desaťročie v Zariadení pre seniorov Zobor? Cíti sa tu ako doma, hoci žije v malej izbičke. Pomoc personálu nepotrebuje, jej jediným neduhom je strata rovnováhy, preto sa musí neustále niečoho pridržiavať, je však zvyknutá chodiť svižne, rezká chôdza u nej zmierňuje pocit straty rovnováhy.

Do záhradky si dovliekla veľké duté pne, posadila si tu stromčeky a množstvo rastlín. Balkón si prerobila na mini záhradku a keďže je vegetariánka, dopestované veci jej denne slúžia na doplnenie stravy. Okrem rastliniek a liečivých bylín už dva týždne je vlastné egreše, dozrievať jej čochvíľa budú čierne ríbezle, vysadila si aj maliny.

Za dcérkou, ktorá dnes už nežije, dochádzala denne na vlastnom aute, trávila s ňou väčšiu časť dňa.

Auto má doteraz. Keď sa jej pýtam, či šoféruje, odvetí prekvapene, že áno, a logicky dodá, že len v poslednom čase sedela za volantom pomenej kvôli obmedzeniam spojeným s koronavírusom. Autíčkom 84-ročná žena vyráža na výlety. rada trávi čas v mestskom parku a zájde si aj do Biskupského hostinca, nepohrdne ani kúpaním v termálnej vode či výletom do Lefantoviec. Vitalitu jej dodáva jej náklonnosť k mladým ľuďom – za takých považuje aj svoje dve kamarátky vo veku 55 a 60 rokov, s ktorými výlety podniká najčastejšie.

„Snažím sa, ako len môžem, lebo viem, že len pokiaľ budem na sebe pracovať, budem zdravá a všetko bude fungovať ako má. Ak budem len sedieť a z postele prejdem na stoličku, odkiaľ budem sledovať televíziu, pri zdraví sa neudržím.“

FAKTY O ZARIADENÍ PRE SENIOROV ZOBOR

* zriaďovateľom zariadenia je mesto Nitra
* mesto budovu zrekonštruovalo na takéto zariadenie z bývalej detskej nemocnice
* stavba mala byť skolaudovaná v polovici novembra 2010, keďže ale firma dala na steny vysoko horľavý materiál, ktorý sa musel meniť, kolaudácia sa o niekoľko mesiacov posunula
* mesto prevzalo stavbu od zhotoviteľa po ukončení prác v apríli 2011
* konečná suma, za ktorú sa budova zrekonštruovala, je 4,4 milióna eur, peniaze šli z eurofondov
* zariadenie disponovalo 159 lôžkami pre prijímateľov sociálnej služby
* prví klienti sem prišli 2. mája 2011
* v roku 2011 tu bolo 85 zamestnancov, dnes je toto číslo podobné – 87
* pôvodných zamestnancov je ich tu dnes 25
* za desať rokov prijalo zariadenie do pracovného pomeru 227 zamestnancov a 981 prijímateľov sociálnej služby
* prvou riaditeľkou zariadenia bola Viera Škablová, dnes ho vedie Libuša Mušáková

 

Tomáš Holúbek

foto: Tomáš Holúbek

popisky k fotkám:

  1. Libuša Mušáková, riaditeľka Správy zariadení sociálnych služieb zhodnotila na slávnostnej ceremónií desaťročie fungovania Zariadenia pre seniorov Zobor. Poďakovala všetkým zamestnancom, ktorí tu za desať rokov nechali kus obetavej roboty.
  2. Eva Bizová je superseniorka. Táto osemdesiatnička nielenže šoféruje, jazdí na výlety, ale pred časom ukončila aj univerzitu tretieho veku.
  3. Eva Bizová pred Zariadením pre seniorov Zobor, ktoré je už jednu dekádu jej domovom.
  4. Vo svojej izbičke. Nad posteľou jej visí obraz s husľami, ktorý má podľa nej nízku hodnotu, no pripomína jej otecka, ktorý im ako deťom hrával na husliach.
  5. Balkón a záhradka pani Evy, ktoré si vytvorila v Zariadení pre seniorov Zobor, sa hemžia rastlinami, kvetmi a ovocím.

Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022