Zapojíte sa do primátorskej kvapky krvi?
2. júl 2019
Letné mesiace bývajú pre nemocnice najhoršími obdobím v roku. Hrozí im akútny nedostatok krvi.

Letné mesiace bývajú pre nemocnice najhoršími obdobím v roku. Hrozí im akútny nedostatok krvi.  

Na úvod sťahovania národov – ako zvykneme tomuto obdobiu dovoleniek a prázdnin hovoriť – pripravila nitrianska radnica primátorskú kvapku krvi. Bude 11. júla v čase od 8.00 do 12.00 hodiny v kongresovej sále na prvom poschodí mestského úradu.

Odbery krvi sa uskutočnia mobilnou jednotkou Národnej transfúznej služby, čo je pre mnohých darcov výhodné, nakoľko šetria svoj čas, pretože môžu darovať krv priamo na svojom pracovisku.

Darovanie krvi je prejavom ľudskosti a malo by byť bežnou súčasťou nášho života. Mobilné odbery krvi majú zmysel, pretože sa do nich zapája mnoho prvodarcov, ktorí pod dohľadom svojich skúsených kolegov – darcov ľahšie prekonávajú prvotný ostych či strach. Svojím príkladom často „pritiahnu“ k odberu. Stále platí, že krv vo všetkých svojich funkciách nie je umelo nahraditeľná a len človek – humanista a altruista tu môže pomôcť.

Pokiaľ ste sa rozhodli darovať krv, musíte spĺňať všeobecné základné kritériá – vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov je tri mesiace a pre ženy štyri mesiace od posledného odberu. Darca musí spĺňať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg.                                     

Ľudmila Synaková

Ilustračná fotka: Roman Oravec


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022