Všetko, čo zatiaľ vieme o novej parkovacej politike
6. november 2019
Tento článok sa venuje najmä zmenám v centre mesta, kde je nová parkovacia politika rozpracovaná do detailnej podoby

Tento článok sa venuje najmä zmenám v centre mesta, kde je nová parkovacia politika rozpracovaná do detailnej podoby. V prípade odsúhlasenia zastupiteľstvom nadobudnú zmeny platnosť od 1. januára 2020. Práce na prípravách rezidentského parkovania vo zvyšku mesta budú prebiehať počas celého budúceho roka, s plánovaným spustením od 1. januára 2021.

 

Zmeny v centre mesta

Najväčším problémom centra mesta sú dnes parkovacie karty. V posledných rokoch ich mesto vydalo príliš veľa, navyše boli lacné a dostupné prakticky komukoľvek. Len pre ilustráciu, vyznačených parkovacích miest v centre mesta je 1902. Vydaných parkovacích kariet ku koncu septembra tohto roka bolo 2689.

 

Graf 1

Počet parkovacích miest a vydaných kariet je vo výraznom nepomere

 

Návrh uprednostňuje krátkodobé parkovanie

Najdrahšia ročná parkovacia karta stojí 170 eur. Je prístupná komukoľvek, aj občanom, ktorí nežijú v Nitre. Ak by sme počítali, že rok má 220 pracovných dní, zaplatí držiteľ takejto karty za celý jeden deň parkovania necelých 80 centov.

Existujú aj zamestnanecké parkovacie karty, ktoré stoja len 70 eur na rok. Jej držiteľ tak zaplatí za celodenné státie v centre mesta v prepočte len niečo viac ako 30 centov. Majiteľ takejto karty nemá prakticky žiadnu motiváciu použiť iný spôsob dopravy jednoducho preto, lebo zaparkuje priamo v centre na celý deň, a to v cene lístka MHD.
 
banner
 
 
 

Uprednostnenie domácich pred návštevníkmi, preferencia krátkodobého státia pred dlhodobým, skrátenie doby hľadania parkovacieho miesta a následné zníženie dopravnej záťaže v centre mesta. To sú najhlavnejšie dôvody, prečo Mesto Nitra chystá na rok 2020 novú parkovaciu politiku pre centrum mesta.


Voľné a zamestnanecké karty so sebou prinášajú ešte jeden fenomén, a tým je už spomínané celodenné státie. Človek pracujúci v centre mesta, ktorý je držiteľom jednej z týchto kariet, svoje auto ráno odstaví na parkovacom mieste a vyzdvihne ho až o 8 hodín neskôr, keď v práci skončí. Parkovacie miesto je zablokované a neprístupné pre ľudí, ktorí si prídu do mesta za úradnými záležitosťami alebo na nákupy. Štatistiky hovoria, že až 75% parkovacích miest je obsadených autami, ktoré tam stoja dlhšie ako 2 hodiny.

 

Graf 2

 

Tento graf ukazuje pomyslené parkovisko so 100 miestami. Podľa údajov z ParkDots približne 75% miest je obsadených autami, ktoré tu stoja 2 a viac hodín.

 

Koniec voľných a zamestnaneckých kariet

Stav s parkovaním v centre mesta je neudržateľný. Zamestnanecké a voľné parkovacie karty, v prípade odsúhlasenia poslancami, skončia. Toto opatrenie sa dotkne najmä ľudí, ktorí sú zvyknutí nechávať svoje autá na jednom mieste celý deň. Naopak, pozitívny dopad bude mať na tých, ktorí v meste parkujú krátkodobo. Typickým príkladom je mamička s malým dieťaťom, ktorá ide na poštu.
 
Kartičky však neprestanú platiť zo dňa na deň. Ich platnosť bude dobiehať postupne do konca roka 2020. Centrum mesta sa tak bude uvoľňovať postupne.
 
Parkovacie karty zostanú len rezidentom bývajúcim v centre mesta a ZŤP. Zároveň bude nevyhnutné obmedziť počet kariet na jednu domácnosť. Súčasný návrh počíta s limitom na tri karty. Poplatky za tieto karty sú momentálne predmetom rokovaní.
 
 
Hodinové státie
 
Nová parkovacia politika počíta aj so zjednotením platieb prostredníctvom SMS a v parkovacích automatoch. SMS platby využíva podľa štatistík stále viac ľudí a mesto chce takto prispieť k zvyšovaniu komfortu platenia.
 
Úpravou prejdú aj poplatky za parkovné. Konkrétne sumy sú zatiaľ predmetom rokovaní, no Mesto Nitra počíta, že výber parkovného sa zvýši. Tu je nevyhnutné povedať, že mesto zriadi fond mobility a získané financie získané s parkovného pôjdu výlučne na jeho účely. 70% prostriedkov pôjde na vytváranie nových parkovacích miest a zvyšok na budovanie dopravnej infraštruktúry.
 

Hlavnou myšlienkou rezidentského parkovania, ktoré chce mesto Nitra na sídliskách zaviesť od roku 2021 je pohodlnejšie parkovanie pre obyvateľov s trvalým pobytom.

 


 

Zmeny na sídliskách

Hlavnou myšlienkou rezidentského parkovania, ktoré chce mesto Nitra na sídliskách zaviesť od roku 2021 je pohodlnejšie parkovanie pre obyvateľov s trvalým pobytom. Celý systém je momentálne v prvej prípravnej fáze. Ako už zaznelo aj v médiách, prebieha spočítavanie parkovacích miest a áut v jednotlivých uliciach, vrátane štatistík nitrianskych a mimomestských štátnych poznávacích značiek. Na základe získaných údajov budú vedieť zamestnanci mesta určiť, v ktorých lokalitách chýbajú parkovacie miesta a ich presné počty.

 

Záchytné parkoviská

Mesto v rámci novej parkovacej politiky počíta aj so vznikom záchytných parkovacích miest typu P+R (park and ride) – také, kde šoféri odstavia autá a do centra sa dovezú autobusmi. Počíta sa s nimi aj vo zverejnenom Pláne udržateľnej mobility, ktorý je zverejnený na webe a prechádzal aj pripomienkovým konaním.

https://nitra.sk/zobraz/sekciu/pum-10441

Tieto záchytné parkoviská by mali vzniknúť v 4 lokalitách: dve sú plánované pri zjazde z rýchlostnej cesty (R1 Východ a R1 Juh), jedno pri autobusovej a vlakovej stanici a štvrté pri Metre na Hlohoveckej ulici.

 

Modernejšie automaty

Plánované sú aj nové parkovacie automaty, ktoré budú komfortnejšie pre občanov. Automaty budú vydávať drobné, bude sa v nich dať platiť aj kartou. Vodiči priamo do automatu zadajú evidenčné číslo auta – odbúra sa teda povinnosť nosiť vytlačené lístky a umiestňovať ich za čelné sklo auta. Tieto platby budú v rovnakej databáze ako všetky iné platby za parkovanie v Nitre, čo uľahčí kontrolu platenia mestskej polícii. Automaty uľahčia prácu policajtov od zdĺhavého chodenia a fyzického kontrolovania vozidiel – bude stačiť prejsť si lokalitu autom s kamerou a polícia bude automaticky vedieť, ktoré vozidlá nemajú uhradené parkovanie.

V prvej fáze by malo mesto kupovať toľko automatov, koľko je v súčasnosti, čiže asi 60. Nebude už potrebné mať takú hustú sieť automatov, keďže ľudia už nebudú musieť vracať k vozidlám s lístočkom. Predbežne je cena odhadnutá na 300 000 eur. V prípade, že mesto na automaty vyčlení finančné prostriedky, bude verejné obstarávanie vyhlásené na budúci rok.


Toto opatrenie sa dotkne najmä ľudí, ktorí sú zvyknutí nechávať svoje autá na jednom mieste celý deň. Naopak, pozitívny dopad bude mať na tých, ktorí v meste parkujú krátkodobo. Typickým príkladom je mamička s malým dieťaťom, ktorá ide na poštu.


 


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022