V Nitre vzniknú do roku 2018 tri nové materské školy
2. február 2016
V najbližších rokoch má v Nitre v súvislosti s investíciou Jaguara Land Rover vzniknúť ďalších 400 miest pre predškolákov.

Minulý štvrtok vyhlásili v priestoroch Materskej školy na Nedbalovej ulici v Nitre predseda vlády Robert Fico, minister školstva Juraj Draxler a minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek novú výzvu na rozšírenie kapacít materských škôl vo výške 79 miliónov eur.  Stalo sa tak na pôde predškolského zariadenia, ktoré už bolo zrekonštruované na základe predchádzajúcej výzvy v rámci opatrenia z druhého vládneho balíčka. „Materská škola na Nedbalovej ulici je výsledkom prvej výzvy, z ktorej Mesto Nitra získalo 286-tisíc eur a samo poskytlo 600-tisíc eur. Táto MŠ ponúka aj starostlivosť o diabetické deti, celkovo je v MŠ 90 detí. „Vlani sme počas letných prázdnin kompletne opravili tri základné školy a od roku 2010 sme postupne opravovali materské školy tak, že vzniklo desať nových tried,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč.

V najbližších rokoch má v Nitre v súvislosti s investíciou Jaguara Land Rover vzniknúť ďalších 400 miest pre predškolákov. „Na zmluve medzi automobilkou Jaguar Land Roverom a štátom je podpísané aj Mesto Nitra, a preto budeme participovať na niektorých veciach, ktoré sa dotýkajú tejto investície. Máme vytvoriť 400 miest na predškolskú výchovu. V Nitre vzniknú do roku 2018 tri nové škôlky, vtedy by mal Jaguar začať vyrábať. Jednu zriadi štát v priemyselnom parku, druhú vytvorí mesto s pomocou eurofondov v areáli bývalých zoborských kasární a tretiu z vlastných zdrojov v budove bývalého Krajského stavebného úradu na Lomnickej ulici v Nitre. Okrem toho má mesto aj priestor na rozšírenie kapacity existujúcich škôlok,“ uviedol primátor Jozef Dvonč.  

Ministerstvo pôdohospodárstva SR v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu vyhlásilo výzvu pre mestá a obce, v rámci ktorej sa môžu uchádzať o dotácie na rozširovanie kapacít materských škôl. Ide v poradí už o tretiu výzvu. Prvé dve, v hodnote 9,5 milióna a päť miliónov eur, už mestá a obce čerpajú. Súčasná výzva ponúka samosprávam podstatne väčší balík peňazí.

 

text: (SY),  foto: (j)

 


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022