V Bazilike sv. Emeráma inštalovali výstavu Ján Pavol II. a Slovensko
4. september 2020
Výstavu si záujemcovia môžu prísť pozrieť do 21. septembra

Výstavu si záujemcovia môžu prísť pozrieť do 21. septembra.

 

Bohato ilustrovanú výstavu pripravili pri príležitosti Roka sv. Jána Pavla II. a stého výročia jeho narodenia. Na paneloch návštevníci uvidia doteraz neznáme fotografie a dokumenty. Tieto predstavujú osobitný pápežov vzťah k Slovensku a Slovákom, ako aj pápežovo úsilie pomôcť Slovensku v rokoch socializmu.

Návštevníci výstavy môžu prostredníctvom vystavených dokumentov a záberov spoznať spoluprácu Jána Pavla II. so slovenským exilom, úctu k cyrilo-metodskému dedičstvu, morálnu podporu, ktorú poskytol Slovensku v rokoch budovania vlastnej štátnosti. Výstava pripomína aj tri pastoračné cesty na Slovensko a sochy, ktoré dnes na Slovensku zhmotňujú úctu k Jánovi Pavlovi II.

V časti, ktorá predstavuje spoluprácu Jána Pavla II. so slovenským exilom, je aj fotografia, na ktorej autor zvečnil biskupskú vysviacku Jozefa Tomku v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne 15. septembra 1979. Medzi vystavenými fotografiami nechýba záber, ktorý zachytáva historický pápežov bozk slovenskej zeme po pristátí na vajnorskom letisku v Bratislave 22. apríla 1990.

Nitru navštívil v rámci svojej pastoračnej návštevy Slovenska 30. júna 1995. Na letisku v Nitre-Janíkovciach sa stretol so slovenskou mládežou.

„Nezabudnuteľnými sú jeho slová, ktoré na tomto mieste povedal, že je rád, že mohol prísť do staroslávnej Nitry, ktorú pomenoval ako Betlehem kresťanstva na Slovensku,“ spomenul na vernisáži vo svojom príhovore primátor Nitry Marek Hattas. 

Dnes už svätý Ján Pavol II. následne navštívil Nitriansky hrad, vrátane Katedrály – Baziliky svätého Emeráma. V súčasnosti nesie priestor pred Nitrianskym hradom názov Námestie Jána Pavla II. a už niekoľko rokov námestie zdobí aj jeho socha.

 

Ľudmila Synaková

foto: Mestský úrad Nitra


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022