Uskutoční sa Primátorska kvapka krvi
2. marec 2020
Darovanie krvi je prejavom ľudskosti a malo by byť súčasťou nášho života

Darovanie krvi je prejavom ľudskosti a malo by byť súčasťou nášho života.

 

V utorok 10. marca bude v priestoroch Mestského úradu v Nitre tiecť krv. Pod záštitou primátora mesta Nitry Mareka Hattasa a Národnej transfúznej služby SR – pracoviska v Nitre sa uskutoční každoročná primátorská kvapka krvi.

Odbery krvi mobilnou jednotkou Národnej transfúznej služby sa uskutočnia v kongresovej sále mestského úradu č. d. 634 na prvom poschodí. Začnú sa 8.00 h a potrvajú do 12. hodiny,“ informoval hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

„Darovanie krvi je prejavom ľudskosti a malo by byť bežnou súčasťou nášho života. Mobilné odbery krvi majú zmysel, pretože sa do nich zapája mnoho prvodarcov, ktorí pod dohľadom svojich skúsených kolegov – darcov ľahšie prekonávajú prvotný ostych či strach,“ dodal hovorca Tomáš Holúbek. Svojím príkladom často „pritiahnu“ k odberu ďalších a postupne sa z hromadného odberu stáva akási slávnosť humanity. Stále platí, že krv vo všetkých svojich funkciách nie je umelo nahraditeľná.

Pokiaľ ste sa rozhodli darovať krv, musíte spĺňať všeobecné základné kritériá: musíte mať vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu. Musíte mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg.                                               

 

Ľudmila Synaková

ilustračná fotka: autorka


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022