Učitelia diskutovali o duálnom vzdelávaní
5. apríl 2018
Riaditeľom a výchovným poradcom ZŠ bolo určené stretnutie, ktoré sa v uplynulých dňoch uskutočnilo z iniciatívy mestskej poslankyne Marty Rácovej

Riaditeľom a výchovným poradcom ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitry bolo určené stretnutie, ktoré sa v uplynulých dňoch uskutočnilo z iniciatívy mestskej poslankyne Marty Rácovej v kongresovej sále Mestského úradu v Nitre. Témou tohto stretnutia bolo nasmerovanie deviatakov pri výbere strednej školy s možnosťou vybrať si štúdium na škole s duálnym vzdelávaním.

Na stretnutí boli prítomní mestskí poslanci Miloslav Hatala, Miroslav Tvrdoň a Ján Greššo, vedúca odboru školstva, mládeže a športu Mária Orságová a riaditelia vybraných stredných odborných škôl z Nitry, ktoré majú bohaté skúsenosti s duálnym vzdelávaním. V Nitre sú do duálneho vzdelávania úspešne zapojené Súkromná stredná odborná škola polytechnická v Nitre-Krškanoch, Stredná odborná škola stavebná na Nábreží mládeže v Nitre a ďalšie.

„V poslednom období prejavujú žiaci a ich rodičia najväčší záujem o gymnáziá a stredné odborné školy, potom nasledujú obchodné akadémie, stredné zdravotnícke školy a stredné priemyselné školy. Žiaci a ich rodičia, ktorí pri výbere školy zohrávajú jednu z hlavných úloh, majú málo informácií a nevedia, že si okrem klasickej strednej školy môžu ich deti vybrať aj takú, ktorá je zapojená do duálneho vzdelávania. Požiadavky rodičov sú zvyčajne vyššie než schopnosti ich detí,“ povedala poslankyňa Marta Rácová. V systéme duálneho vzdelávania si žiaci môžu vyberať zo širokého spektra technických, netechnických, moderných aj tradičných odborov. Výhodou duálneho vzdelávania je, že po skončení školy má žiak perspektívu zamestnať sa priamo u zamestnávateľa, kde absolvoval duálne vzdelávanie.

„V duálnom vzdelávaní si žiak vyberá okrem školy aj zamestnávateľa, u ktorého bude vykonávať prax v odbore, o ktorý má záujem. Po úspešnom absolvovaní prijímacieho konania na strednej škole uzavrie učebnú zmluvu so zamestnávateľom, na základe ktorej sa bude počas štúdia vzdelávať priamo u zamestnávateľa. „Slovenský pracovný trh všeobecne trpí nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Tento problém môže tento problém riešiť duálne vzdelávanie. Pedagógovia vidia, že na školách je dosť šikovných chlapcov, ktorí naozaj majú záujem o túto prácu, len potrebujú dostať príležitosť, a tú vidíme práve v duálnom vzdelávaní, o ktorom však, žiaľ, rodičia málo vedia. Potrebujeme im dať viac informácií, aby vedeli, ktoré firmy ponúkajú tieto učebné miesta a mohli nasmerovať žiakov so záujmom o toto povolanie,“ povedala mestská poslankyňa Marta Rácová. Text a foto: (SY)

K foto: V kongresovej sále sa diskutovalo na tému duálne vzdelávanie a jeho podpora v ZŠ.


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022