Tradície slovenského vidieka
13. august 2021
Objavte krásu slovenských tradícií

Objavte krásu slovenských tradícií.

 

Chcete svojim deťom ukázať, čo všetko bolo potrebné kedysi spraviť, aby si mohli pochutnať na chlebíku s maslom a džemom? Ako sa mlela múka, vyrábali syry, spracovávalo ovocie, listoval olej a aké zvyky sú s vidiekom spojené? V termíne 19. – 22. augusta 2021 môžete na výstavisku Agrokomplex znovu objaviť krásu slovenských tradícií.

Zachovanie kultúrneho dedičstva

Odovzdávanie tradícií z generácie na generáciu je nesmierne dôležité pre zachovanie kultúrneho dedičstva národa. A práve to je cieľom podujatia Tradície slovenského vidieka, ktoré sa uskutoční 19. – 22. augusta 2021 v krásnom areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre. Program podujatia sa zameriava na históriu a tradície v poľnohospodárstve, potravinárstve a ich prepojenie na súčasnosť. Cieľom je vzbudiť záujem verejnosti o poľnohospodárstvo, vidiek, prírodu a bohaté slovenské tradície. Na podujatí sa predstavia aj rezortné organizácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Program

Svoje tajomstvá odhalia návštevníkom všetky náučné expozície múzea – Mliečnica, Čistička osív, Mlyn, Voštinársky záboj, Lisovňa oleja, Pálenica, Pekáreň, Konzum, Hajloch, Poľnohospodárstvo, Včelárstvo. Lektori múzea radi všetkým predstavia tradičný spôsob pestovania poľnohospodárskych plodín, ich zber a následné spracovanie. Na výstave nebude chýbať ani remeselný jarmok spojený s ukážkou tradičných remesiel. Pre deti sú pripravené tvorivé dielne, nafukovacie atrakcie, detský vláčik a bohatý sprievodný program plný zábavy, ale i poučenia. Pútavý program v sobotu 21. augusta vytvoria aj preteky v kosení kosou „Kosenie pod Zoborom“, ktoré organizuje občianske združenie Slovenský kosecký spolok. Kosenie je našou ľudovou tradíciou, kultúrnym dedičstvom a v porovnaní s moderným kosením je ekologické. Svoje skúsenosti s pestovaním rastlín a rezom ovocných stromov odovzdá záujemcom Slovenský zväz záhradkárov.

Nitrianska poľná železnica

Neoddeliteľnou súčasťou Slovenského poľnohospodárskeho múzea je Nitrianska poľná železnica, ktorá je najdlhšie zachovanou poľnou železnicou na území Slovenska. Nezabudnuteľnú atmosféru vytvára impozantná parná lokomotíva a jej ikonický piskot rozliehajúci sa areálom múzea.

Expozícia živočíšnej výroby

Súbežne s výstavou Tradície slovenského vidieka bude prebiehať Expozícia živočíšnej výroby, v rámci ktorej návštevníci uvidia hovädzí dobytok, kone, ovce, kozy, prasiatka a drobnochov – sliepky, zajace, morky, prepelice a kuriatka. V piatok 20. augusta sa uskutoční Memoriál Egona Gyarmathyho – posudzovanie plemenných capkov.

Všetky aktuálne informácie a podmienky vstupu na podujatie nájdete na www.agrokomplex.sk

 

Katarína Moravcová, marketing a komunikácia Agrokomplex


Najčítanejšie správy
Pracovná doba na MsÚ v Nitre dňa 14.04.2022
14. apríl 2022
Ľuďom z Ukrajiny pomôže grantový program
14. apríl 2022
Diskusie, kvízy, sokoliarstvo aj piknik v parku
14. apríl 2022
Kedy budú vyvážať odpad počas Veľkej noci?
7. apríl 2022